Mal rôzne názvy a slávil sa v rôzne dni. Impulzom na jeho vznik sa stala Svetová konferencia pre blaho detí v Ženeve v roku 1925.
Zaoberala sa chudobou, detskou prácou, vzdelaním a životnými podmienkami detí na celom svete a po jej skončení viacero krajín zaviedlo jeden deň v roku s cieľom urobiť deťom radosť a pripomenúť si ich potreby.
Medzivojnové Československo sa v tých rokoch trápilo s vysokou novorodeneckou úmrtnosťou a namiesto dňa detí vznikali iniciatívy na záchranu batoliat. Organizovali sa Krajinské týždne nemluvniat zamerané na osvetu a prevenciu, besedy a poradne pre matky.
„Detská úmrtnosť dosahovala takmer 50 percent, dospelosti sa dožilo každé druhé živo narodené dieťa,“ hovorí historik Radoslav Ragač. „Z hľadiska štátu to bola tragédia. Československá republika veľa investovala, aj na území Slovenska, do vzniku sociálnych inštitúcií, detských domovov, rozširovala počet detských lekárov, podporovala očkovanie, učila matky ako sa starať o dieťa.“
ZDROJ: SLOVENSKÝ NÁRODNÝ ARCHÍV - FOND ŽIVENA
Najprv novorodenci, potom deti
Príčinou úmrtnosti boli zlé hygienické podmienky a nevedomosť matiek. Prebiehali osvetové kampane na podporu dojčenia, ktoré súčasne upozorňovali na dôležitosť hygieny pri kŕmení z fľašky.
Firma Nestlé vyrábala umelé dojčenské mlieko už pred rokom 1900, ale povedomie o tom, že fľaše s cumlíkom treba vyvárať, aby sa nešírili infekcie, neexistovalo. Mnohé deti ochoreli a umreli práve preto.
Plagát z roku 1921 sa pýta ‚všetkých občanov‘, či im je známe, že na Slovensku umiera každú druhú minútu, a to počas celého roka, jedno nemluvňa a najmenej toľko detí hynie pred pôrodom počas deviatich mesiacov nosenia.
Upozorňuje, že viac ako polovicu „týchto zkýnožených životov bolo by možno udržať“ a majú byť zachránené najmä preto, že „ztraty na životoch počas vojny boly také značné, že sú teraz životy nemluvniat tým vzácnejšie“.
Píše sa v ňom aj to, že „mnoho tísíc žien pritiahne si chorobu doživotnú tým, že nebedlí na seba a nevie, čoho sa má vystríhať, kým nosí dieťa pod srdcom. Takéto nehody a útrapy sú zväčša zapríčinené zlymi bytmi, nezdravymi domácimi pomeri a nevedomosťou“.
ZDROJ: SLOVENSKÝ NÁRODNÝ ARCHÍV - FOND ŽIVENA