Pri prevode medzi účtami v jednej banke musí mať príjemca peniaze ešte v ten istý deň. Na účte v inej banke musia byť na druhý deň.
„Doteraz chýbal inštitút ochrany klienta ako spotrebiteľa vo vzťahu k bankám,“ hovorí Ján Onda z národnej banky. „Nový zákon (o platobnom styku ) stanovuje na jednotlivé prevody lehoty, dokedy musia byť najneskôr vykonané, a tiež sankcie za ich nedodržanie.“ Doteraz bola lehota trojdňová, nebola však stanovená jednoznačne, iba vyplývala z viacerých predpisov. Nepočítalo sa ani so sankciami.
Ak vám teraz nepríde výplata na účet načas, môžete zdržanie vo svojej banke reklamovať. O oprávnenosti reklamácie, týkajúcej sa domáceho platobného príkazu, musí banka rozhodnúť ihneď, nanajvýš má na to tri dni. V pobočke musí byť stále zamestnanec, ktorý má vybavovanie reklamácií na starosti. Tridsať dní však môže banka reklamáciu posudzovať.
„Za nedodržanie lehoty na vykonanie prevodu banka zaplatí klientovi sankciu, a to bez ohľadu na skutočnosť, či oneskorenie zapríčinila,“ vysvetlil Onda. Sankcia sa počíta odo dňa nasledujúceho po dni, keď mali byť peniaze na účte, až po deň, ktorý predchádza dňu skutočného pripísania platby.
Napríklad ak mali peniaze prísť v pondelok, ale na účte sú až v piatok, banka musí zaplatiť úrok z omeškania za tri dni. Počítajú sa zo sumy platby vždy podľa základnej úrokovej sadzby NBS platnej v deň, keď mali byť peniaze zúčtované. Tá sa vynásobí dvoma, takže v súčasnosti je to 13 percent. Za oneskorené pripísanie 15-tisícovej platby to predstavuje 16 korún, 100-tisícovej 108 korún. Pre klienta nemusia byť tieto sumy zaujímavé, ale ak by niektorá banka platby zdržiavala, celkovo by platila obrovské sumy.
Nárok na úrok má nielen príjemca, ktorému prišli peniaze neskoro, ale tiež príkazca, ak banka mešká s odúčtovaním platby. „Okrem úroku má klient nárok aj na úhradu škody, ak mu zdržaním platby nejaká vznikla,“ zdôraznil Onda. Aj náklady spojené s reklamáciou znáša banka. Onda dodal, že najneskôr od júla by mal pôsobiť rozhodcovský súd, ktorý bude takéto prípady riešiť rýchlejšie.
Ako rýchlo majú byť na účte peniaze z banky v zahraničí, zákon zatiaľ všeobecne neupravuje. „Len pre osobitne regulované prevody platia osobitné lehoty,“ povedal Onda. Po vstupe do Európskej únie bude platiť päťdňová lehota aj sankcia, ktorá sa ale bude počítať z referenčnej úrokovej sadzby zvýšenej o pol percenta.
Čo je pri prevodoch nové
- prevod medzi účtami v jednej banke trvá jeden deň
- prevod medzi účtami v dvoch bankách trvá dva dni
- ak banka so zúčtovaním platby mešká, platí sankciu, klient si ju uplatňuje reklamáciou