Dobrý šéf, pokiaľ je človekom na svojom mieste, môže takéto vlastnosti vhodne využiť. Mal by mať pritom na pamäti, že každý jedinec prechádza štyrmi fázami, ktoré sú zrejmé pri každej zmene. Všetky tieto obdobia sú rovnako dôležité a vedúci pracovník by mal s vedomím takejto typológie pristupovať aj ku svojim podriadeným, píše zahraničná tlač. Pokiaľ sa mu podarí u jednotlivých pracovníkov definovať ich momentálnu etapu, je na dobrej ceste a má tie najlepšie predpoklady, aby z jednotlivcov vybudoval kvalitný pracovný tím. Samozrejme, s ohľadom na to, že nie všetci majú zmenu radi.
Pre každého šéfa je dôležité vedieť, kto je konzervatívny a kto zmenu priam miluje. Nie je to príliš zložité. Odporcovia zmien majú radi rovnaké jedlá, rovnaké obchody, dovolenku v rovnakom čase. Celé roky vydržia v jednom zamestnaní. Milovníci zmien sú podľa odborníkov zasa neposední a nedočkaví. Chcú poznávať nové veci a zvuky, priťahujú k sebe stále nových ľudí, nové udalosti a projekty.
Ľudia, ktorí sa boja zmeny, majú za sebou pravdepodobne nie príliš kladnú skúsenosť z detstva. Nečakanou zmenou, akou je napríklad úmrtie niekoho blízkeho, strácajú sebavedomie. Reagujú tak, že namiesto toho, aby sa naučili veriť sami sebe, snažia sa nútiť svet, aby im už nabudúce nespôsoboval traumy a problémy. V dospelosti bývajú takíto ľudia prehnane upätí na niečo zaužívané a riskujú skutočne len málokedy. Nie je to však najšťastnejšia pozícia, pretože dospelí potrebujú pružnosť, inak stratia schopnosť rýchlo sa rozhodovať. Výsledkom prehnaných obáv sú situácie, kedy títo ľudia nedokážu tvoriť a vylepšovať, ale prešľapujú na mieste a jednoducho upadajú. Na druhej strane však psychológovia varujú pred zmenou, ktorá nemá zmysel, pred tzv. zmenou pre zmenu. Platí, že neuvážená zmena naozaj nič nevyrieši.
Vedúci pracovník by mal byť tak trochu psychológom. Znamená to poznať, čo jeho opatrní podriadení potrebujú a pomôcť im v tom. Napríklad aj tým, že bude nerozhodných chápať a pomáhať im – trpezlivosťou, znalosťami jednotlivých fáz a nenásilným vedením k správnemu postupu. Zmena je šok a odmietnutie. Novú úlohu budú považovať za nezvládnuteľnú a nebudú ochotní prispôsobiť sa takejto nečakanej zmene, ktorá sa od nich vyžaduje. V takýchto prípadoch budú chcieť uniknúť. Ako tvrdia psychológovia, na takýto stav nadväzuje tzv. fáza odporu. Postihnutý rozmýšľa, ako by svoje odmietnutie ospravedlnil. Postupne si však uvedomí, že sa riešeniu problému aj tak nevyhne. Snaží sa už len veľmi slabo protestovať proti nevyhnutným opatreniam. Bez ohľadu na to, ako to je, nakoniec musí riešenie tak či tak prijať. Zvažovanie, čo pre konzervatívneho človeka bude zmena znamenať, môže priniesť nepríjemné a depresívne obdobie. Istú dávku stresu však prinášajú aj zmeny radostné.
Tretia fáza pre prežitie je objavovanie. Človek sa začína pozerať na problém z iného uhlu. Ako by sa už zmieroval s tým, čo „tragické“ sa stalo. Alebo si predstavuje, ako dosahuje vynikajúce výkony. V istom momente prestane človek cítiť smútok nad tým, čo stráca, a snaží sa uvažovať nad tým, ako pôjde teraz jeho život ďalej. Na novom mieste a s novými úlohami. Posledná štvrtá fáza je vedomý záväzok. Je to moment, kedy si človek povie - dokážem to. Postupne sa ho zmocní nadšenie z vidiny nových možnosť a z presvedčenia, že na to má. S ľahším srdcom sa potom dá zniesť dokonca aj nevítaná zmena. Bez záchvevu hnevu či ľútosti si dokáže predstaviť prvú informácie o nepríjemnej zmene, bez paniky rieši úlohy, ktoré dostal a ktoré sa mu ešte pred časom zdali neriešiteľné. Takýto zamestnanec sa teda postupne prepracovať od protestov cez zváženie svojich možností a dostal sa až k vyššiemu stupňu rozhodovanie za seba samého. Pokiaľ mu v takejto situácii pomôže jeho nadriadený, má to pracovník významne uľahčené. Postupne sa teda stáva lojálnejší k danej zmene.
Všeobecne platí, že súčasná stredná generácia je zvyknutá na práce pre jednu firmu. Dnes je už situácia taká, že si ľudia vymieňajú informácie prostredníctvom internetu a väčšinu z nich by ani vo sne nenapadlo zostať v jednej firme celý život. Sú však dve možnosti, buď človek zmenu zvládne, alebo ho samotná zmena zničí. Preto je potrebné, aby bol každý aktívny a pružný. Jednoducho je potrebné prispôsobovať sa novým podmienkam.