BRATISLAVA – Kúriť elektrinou sa najmenej oplatí na západnom Slovensku, najviac na strednom.
Z najviac využívaných spôsobov vykurovania na západe Slovenska je od nového roka drahšie akumulačné vykurovanie ako priamo výhrevné. Na strednom Slovensku sú náklady na kúrenie oboma spôsobmi zhruba vyrovnané a na východe je výhodnejšie používať akumulačné vykurovanie.
Elektrinu používa na vykurovanie asi 71 600 domácností a firiem, z toho 64 000 využíva priamo výhrevné vykurovanie, 7400 akumulačné a 200 hybridné elektrické vykurovanie. Na západe Slovenska sa elektrina využíva na kúrenie v 16 000 odberných miestach, v takmer 45 000 miestach na strednom Slovensku a okolo 10 600 na východe krajiny.
Západoslovenská energetika zdražela od januára tri vykurovacie sadzby celkovo o 63 až 82 percent. Najpoužívanejšia sadzba priamo výhrevného vykurovania, v ktorej je 81 percent zákazníkov Západoslovenskej energetike, išla hore o 63 percent. V jednotlivých odberných sadzbách a tarifách bolo zvýšenie podľa rôzne. V prípade vysokej tarify priamo výhrevného vykurovania dosiahol rast ceny elektriny až 166 percent na 9,60 Sk/kWh vrátane DPH.
Západoslovenská energetika to vysvetľuje snahou čo najviac motivovať zákazníkov, aby znižovali odber v období vysokej tarify, ktorá je pri tejto sadzbe len štyri hodiny denne. Zvyšných dvadsať hodín je v nízkej tarife, ktorej cenu podnik zvýšil o polovicu na 1,50 Sk/kWh. Zákazníci Západoslovenskej energetiky využívajúci priamo výhrevné vykurovanie však spotrebúvajú vo vysokej tarife v priemere päť percent celkom dodanej elektriny. Na porovnanie: v najrozšírenejšej sadzbe pre domácnosti D2 (pôvodne sadzba B) platí zákazník po celý deň 3,60 Sk/kWh.
Výraznejšie úpravy cenníkov pri vykurovaní elektrinou neurobili Stredoslovenská ani Východoslovenská energetika. Nízku sadzbu priamo výhrevného vykurovania zvýšili na východe o 40 percent na 1,4 Sk/kWh a vysokú o 36 percent na 4,9 Sk/kWh. Stredoslovenská energetika porovnateľné sadzby zdražela o 20 percent na 1,2 Sk/kWh a o 5,5 percenta na 3,8 Sk/kWh.
Domácnosti zatiaľ nemajú možnosť výberu dodávateľa elektriny. Podľa harmonogramu liberalizácie by k tomu malo dôjsť v roku 2006.
(tasr)