Biografický ústav pri Slovenskej národnej knižnici v Martine má za sebou kus práce, ktorá sa zintenzívnila najmä po novembri 1989. Jeho doteraz najväčším projektom bol šesťdielny Slovenský biografický slovník (SBS), vychádzajúci od roku 1986 do roku 1994 a v podrobných profiloch zachytávajúci osobnosti zo všetkých sfér života, ktoré sa narodili, žili alebo pôsobili na území Slovenska od najstarších čias po súčasnosť.
Dielo takéhoto typu, rozsahu a záberu u nás celkom ojedinelé. K paradoxom doby patrí, že keď vyšiel posledný zväzok, potenciálny oneskorený záujemca si už slovník nemohol skompletizovať, lebo prvý zväzok dal nejaký horlivý hlupák vo veľkoskladoch Slovenskej knihy zrejme zošrotovať, takže toto dielo ostalo takpovediac „bez hlavy“. Dotlač, resp. reedícia už neprichádzala do úvahy, pretože medzitým veľa osobností pribudlo (či skôr ubudlo zo života, lebo v slovníku sú zaradení iba nežijúci) a bol by si vyžadoval úpravy, opravy a doplnky.
Redakcia sa teda rozhodla vydávať nový slovník. Prvý zväzok, písmená A - B Biografický lexikón Slovenska (Slovenská národná knižnica, Národný biografický ústav, Martin 2002) práve vyšiel. Má iný formát ako SBS, inú grafickú úpravu a, pochopiteľne, aj trochu odlišnú koncepciu, lebo kritériá výberu osobností sa na prospech veci zmenili. Kým do SBS sa museli automaticky zaraďovať rozliční tí nositelia Radu práce, účastníci ľubochnianskeho zjazdu komunistov, bezvýznamní stranícki funkcionári, poslanci a ďalšie neosobnosti, nový lexikón sa tohto balastu už zbavil a aj v iných prípadoch uplatňuje prísnejšiu selekciu.
Pre spravodlivosť treba síce povedať, že napríklad na rozdiel od rovnako šesťzväzkovej Encyklopédie Slovenska (1977 - 1982), v SBS sa uverejňovali aj prohibitné heslá, no boli tendenčné, neobjektívne. Biografický lexikón tieto deformácie odstraňuje a usiluje sa význam takýchto osobností uviesť na pravú mieru. Slovníkové heslo by vlastne nemalo hodnotiť, len presne charakterizovať.
Biografický lexikón zachováva štruktúru uplatňovanú v SBS. To znamená, že záhlavie obsahuje dáta a miesta narodenia a úmrtia osobností, mená a dáta oboch rodičov, súrodencov, manželov, manželiek a detí: nasledujú roky a miesta štúdií, zamestnaní, v chronologickom poradí druh a opis činnosti, výberový zoznam diel, potom súpis diel a literatúra o osobnosti.
Hoci stále platí, že encyklopédie vznikajú aj z encyklopédií, Biografický lexikón nepreberá mechanicky ani staré heslá z SBS. Takmer každé je doplnené o nový údaj (napríklad úmrtie spisovateľa Pavla Bunčáka, rok 2000, sa uvádza pri hesle jeho otca), prípadne prepracované podľa nových poznatkov. Redakcia si stanovila, že do lexikónu zaradí osobnosti, ktoré zomreli v rokoch 1984 - 1995. Nazdávam sa, že hornú hranicu bolo treba posunúť až po rok 2000, lebo podľa môjho zbežného odhadu aj za ideálnych podmienok posledný zväzok vyjde približne roku 2007. A ešte kritická pripomienka: v zozname autorov hesiel redakcia neoznačila tých, čo medzitým zomreli - je ich takmer dvadsať. JOZEF BŽOCH
(Autor je literárny kritik)