Goetheho inštitút sa snaží, tak na Slovensku ako aj vo svete, o podporu nemeckého jazyka a medzinárodnej kultúrnej spolupráce. „Treba zdôrazniť, že ide vždy o spoluprácu a nie o jednostranné sebavyjadrovanie,“ hovorí súčasný riaditeľ Goetheho inštitútu v Bratislave Dr. Manfred Heid. „Naše projekty a podujatia plánujeme a organizuje spravidla so slovenskými partnermi - múzeami, galériami, vysokými školami, zväzmi atď. Chceme zoznámiť slovenských umelcov a expertov s ich nemeckými kolegami, slovenské inštitúcie s nemeckými. Chceme tak prispieť k vytvoreniu medzinárodnej siete v oblasti kultúry.“
Ak je medzi prioritami podpora výuky nemeckého jazyka, potom môže byť bratislavský Goetheho inštitút nadmieru spokojný. „Nemčina je so 40-percentným podielom hneď po angličtine s 50-percentným podielom najžiadanejším cu-dzím jazykom na Slovensku,“ hovorí riaditeľ Heid a vysvetľuje to najmä blízkosťou nemecky hovoriaceho Rakúska. Motiváciou pre výuku nemčiny je aj veľmi početná skupina investorov z nemecky hovoriacich krajín. Aj preto sú súčasťou jazykových kurzov pre dospelých na mieru šité kurzy pre slovenských spolupracovníkov nemeckých firiem. Inštitút ďalej ponúka aj workshopy a semináre pre učiteľov nemeckého jazyka.
Moderným informačným centrom pre všetko, čo sa týka nemeckého jazyka, kultúry, spoločnosti, hospodárstva i bežného života v Nemecku je dobre vybavená knižnica inštitútu. Jej súčasťou sú aj dve čitárne v Banskej Bystrici a v Košiciach.
V budúcnosti sa chce inštitút zamerať hlavne na súčasnú literatúru a pomoc pri jej preklade. „Slovenská a nemecká literatúru by predsa mala byť dostupná aj pre tých čitateľov, ktorí neovládajú jazyk,“ hovorí riaditeľ Heid.
Osobne je riaditeľ Heid presvedčený, že 12-ročná činnosť Goetheho inštitútu v Bratislave prispela k dobrým slovensko-nemeckým vzťahom. „Hospodárske a politické vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom sú vynikajúce. Myslím si, že užšie kultúrne vzťahy a spoločné projekty v oblasti literatúry a umenia môžu vzájomné vzťahy ešte prehĺbiť. Kultúrna spolupráca vytvára základ pre lepšie vzájomné porozumenie a k tomu chceme prispieť,“ dodáva. (mim)
ZAUJÍMAVÉ PODUJATIA:
- sympózium o zjednotení Nemecka a problémoch s tým spojenými
- podujatie na tému „Politický exil, kultúrny exil“, kde slovenskí, českí, nemeckí, rakúski a švajčiarski autori hovorili o svojich skúsenostiach zo života v exile
- sympózium na tému „Zničené mesto“, kde sa na príklade Berlína a Bratislavy živo diskutovalo o problémoch urbanizmu a plánovania mesta