Nemecko je dlhodobo naším najvýznamnejším hospodárskym a obchodným partnerom a najväčším zahraničným investorom. Priame nemecké investície do slovenskej ekonomiky predstavovali podľa Národnej banky Slovenska k 31.3. 2002 hodnotu 51,6 mld. Sk a podiel nemeckých priamych investícií v hospodárstve SR predstavoval 22,5 percent. Z toho nemecké investície v podnikovej sfére činili 29 percent.
Nemecko pri exportoch zo Slovenska predbehlo aj susednú Českú republiku a so sumou 3,93 mld. euro, čo predstavuje 27 percent celkového exportu v roku 2001, sa jednoznačne ocitlo na špici. Najdôležitejšími exportnými komoditami zo Slovenska sú pritom dopravné prostriedky (hlavne autá - Volkswagen má viac ako 18-percentný podiel na exporte), ďalej stroje a zariadenia. Nemecko je na prvom mieste aj v dovoze komodít na Slovensko (4,19 mld. euro, čo predstavuje 27,4 percenta celkového importu v roku 2000).
Obchodná bilancia Slovenska voči Nemecku v roku 2001 bola pasívna vo výške 11,7 mld. Sk.
Na území Slovenska pôsobilo, podľa údajov Kancelárie nemeckého hospodárstva na Slovensku v roku 2001 asi 286 subjektov s nemeckou kapitálovou účasťou. Spomedzi najvýznamnejších slovenských firiem s nemeckou kapitálovou účasťou možno uviesť Slovenské telekomunikácie a.s. (Deutsche Telekom), Volkswagen Slovakia a.s., Siemens a.s., Fermas s.r.o., S.I.T. a.s., INA Skalica s.r.o., Hypovereinsbank Slovakia a.s. V ostatných privatizačných projektoch sa presadili nemecké firmy Ruhrgas, EON a RWE.
Ďalšími dôležitými nemeckými investormi sú Sauer Sundstrand, Degussa, Nordzucker, Leoni Autokabel.
Hospodárska spolupráca pritom nedosiahla strop. Na tom sa zhodujú všetci zainteresovaní. Politické úspechy na medzinárodnom poli v podobe pozvánok do NATO a Európskej únie i pokračujúce reformy pravicovej vlády zvyšujú náš kredit. Nemeckí investori chcú investovať aj v ďalších častiach Slovenska, na východ od Bratislavy. Bránia im v tom však prekážky, ktoré je potrebné rýchlo odstrániť - byrokracia, korupcia a nedostatočná infraštruktúra. Potom budú čísla vzájomnej ekonomickej spolupráce ešte atraktívnejšie.
(mim)