e a dôkazy,“ potvrdil trnavský vyšetrovateľ Ivor Tomana. Na výsluch mieni predvolať aj druhého majiteľa - Patrika Tkáča.
Spoločnosť J&T je podozrivá z tunelovania Drôtovne Hlohovec. Za jej pôsobenia vo fabrike v roku 1996 totiž Drôtovňa vydala podnikové dlhopisy za pol miliardy korún, ktoré obratom odkúpila Investičná a rozvojová banka. Tej vtedy šéfoval otec jedného zo spoločníkov - Jozef Tkáč. Požičané peniaze majitelia Drôtovne údajne nepoužili na rozvoj podniku, ale mali ich presunúť na dcérske firmy, ktoré zároveň Drôtovňu vlastnili. Tento spôsob odlievania peňazí sa v odborných kruhoch volá kapitálový incest.
Firma J&T policajné vyšetrovanie svojich praktík víta. „Dúfame totiž, že jeho výsledok raz a navždy ukončí očierňovanie J&T v súvislosti s touto kauzou spred šiestich rokov,“ vyhlásil Ivan Jakabovič. „Počas pôsobenia zástupcov J&T v orgánoch Drôtovne nevznikla žiadna škoda,“ zdôraznil. Jeho tvrdenie je v ostrom rozpore s podozrením vyšetrovateľov. Tí hovoria, že Drôtovni vznikla škoda najmenej 278 miliónov korún.
Vyšetrovateľ Tomana potvrdil, že podnet na trestné stíhanie prišiel zvonku. „Nemôžem ale prezradiť od koho,“ povedal. Svoju angažovanosť v trestnom stíhaní včera poprela OTP Banka, nástupkyňa IRB, aj obaja neskorší majitelia Drôtovne. Podľa informácií denníka SME je medzi J&T a týmito dvoma firmami nepísaná dohoda o tom, že nebudú podávať trestné oznámenia v afére Drôtovňa.
J&T je silná finančná skupina, ktorá získavala svoj vplyv postupne od druhej polovice 90. rokov. Jej meno figurovalo vo viacerých nevyjasnených obchodoch. Išlo napríklad o predaj akcií VSŽ či drahý nákup akcií Slovenskej plavby a prístavov na účet Reštitučného investičného fondu. Zaoberá sa aj správou otvorených podielových fondov, v Česku má dokonca vlastnú banku.