BRATISLAVA - Slovenská, česká a maďarská mena sa včera tešili mimoriadnej pozornosti obchodníkov a špekulantov. Najprv zamiešali devízovými kartami českí štatisti. Informačné zemetrasenie spôsobilo ráno priznanie českého štatistického úradu, že spravil chybu v číslach o zahraničnom obchode za jedenásť mesiacov minulého roka. Šokovaní českí ekonómovia to označili za chybu fatálnu - 94-miliardový mínus, s ktorým dlhodobo počítali, štatisti za jeden deň skresali takmer o polovicu na 55 miliárd. „Štatistický úrad zasadil ranu vierohodnosti makroekonomických údajov,“ povedala pre ČTK česká analytička Helena Horská. Rozhorčenie nad chybou, ktorá vznikla zlým zaúčtovaním reexportovaného tovaru, neskrývali ani ďalší ekonómovia. Jej závažnosť odzrkadlil devízový trh posilnením českej koruny o úctyhodných 45 halierov. Opravené čísla totiž podľa ekonómov zásadne zmenili pohľad na ekonomiku a tak aj hodnotu meny.
Zhodnocovanie meny, hoci z úplne iných dôvodov, hýbalo aj maďarským trhom. Situácia okolo forintu pripomínala nedávny zápas slovenskej centrálnej banky s rýchlym posilňovaním koruny. Maďarsko má totiž najvyššie úrokové sadzby spomedzi krajín strednej Európy, čo robí investície do maďarských štátnych cenných papierov lákavé pre špekulantov. Ich masívny nákup forintových aktív vyhnalo hodnotu maďarskej meny až k hranici, ktorú pre existenciu fluktuačného pásma prísne stráži maďarská centrálna banka.
Jej boj sa podobal na správanie národnej banky Slovenska z novembra 2002. Najprv intervenovala nákupom eur a odmietala znížiť úroky, ale neprestávajúci tlak na forint ju napokon prinútil dvakrát za sebou skresať úrokovú sadzbu. Zatiaľ čo NBS použila na svoj boj okolo 500 miliónov eur, Maďari odháňali investorov sumou deväťnásobne vyššou. Hoci sa posilňovanie forintu zastavilo, díleri ho považujú iba za dočasné.
Veľkí devízoví hráči neobišli ani Slovensko. Dobrá správa o príchode Peugeotu už druhý deň tlačila na rast hodnoty našej meny. Včerajšie maximum 41,170 koruny za euro bolo len o desať halierov slabšie než historický rekord. „Hlavne zahraničné banky majú stále veľký záujem o korunu. Najbližší cieľ je 41,100 a ten dosiahneme pravdepodobne v najbližších dňoch,“ myslí si díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Hoci peniaze začnú z Paríža do Trnavy prichádzať najskôr o niekoľko mesiacov a základy ekonomiky sa zatiaľ nijako nezmenili, samotná správa bola pre obchodníkov dostatočným impulzom nakupovať koruny. „Je to bežné zmýšľanie. Každý vie, čo to spraví s kurzom a snaží sa rýchlo nakupovať, aby ho nepredbehli,“ vysvetlil Zabadal. Tempo zhodnocovania koruny môže spomaliť Národná banka Slovenska. Zatiaľ ju zastúpili udalosti z Maďarska. Zásahy maďarskej centrálnej banky „potiahli“ mierne nadol slovenskú aj českú menu.
JURAJ JAVORSKÝ