BRATISLAVA – Budúci šéf štátneho podniku Lesy SR vzíde zo skupiny 17 kandidátov, ktorí sa prihlásili do konkurzu. Bývalý riaditeľ Blažej Možucha ako jediný z riaditeľov štátnych firiem, ktorí museli odísť, aby sa mohli uskutočniť konkurzy, nedostal poverenie na dočasné vedenie podniku . Podľa informácií SME to súvisí s prebiehajúcou finančnou kontrolou, ktorá v Lesoch preveruje obchod s drevom.
Šéf Zväzu drevospracujúceho priemyslu Peter Lispuch tvrdí, že pri obchodovaní s drevom štátne lesy vedome a protiprávne znevýhodňovali domácich výrobcov. „V porovnaní so zahraničnými odberateľmi dostávali slovenské firmy drevo o sedem percent drahšie. Rozdiel dosiahol ročne približne 300 miliónov korún,“ upozornil Lispuch, ktorý šéfuje aj drevospracujúcej firme Bučina Zvolen.
Zámerom ministerstva pôdohospodárstva je spraviť zo štátnych lesov akciovú spoločnosť. Podľa Lispucha je to jednou z rozhodujúcich podmienok pre rozumné hospodárenie s drevom. „Až doteraz bol štátny podnik absolútne nekontrolovateľný, dokonca menej ako za komunizmu, keď sa museli riaditelia zodpovedať aspoň tajomníkom strany,“ upozornil. Prejavom nulového dohľadu nad hospodárením lesov bola podľa neho korupcia a nehospodárne nakladanie s drevom.
Posledné stretnutie štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Goliana s predstaviteľmi lesného hospodárstva naznačilo, že budúcnosť štátneho lesníctva na Slovensku sa prispôsobí rakúskemu vzoru. „Rakúšania dokážu byť ziskoví, zatiaľ čo slovenské štátne lesy potrebujú od štátu dotácie,“ poznamenal Lispuch. Hospodárenie štátnych lesov bolo horšie aj v porovnaní so slovenskými súkromnými vlastníkmi lesov, hoci drevo predával štát drahšie. V roku 2001 síce štátne lesy vykázali zisk, po odrátaní štátnych dotácií však ich výsledok skončil v mínuse 220 miliónov korún.
Lispuch prirovnal ekonomický potenciál slovenských lesov k investícii Peugeotu na Slovensku. „Optimálne môžeme prispievať k tvorbe hrubého domáceho produktu 150 miliónmi korún ročne. Chce to však takú reformu štátnych lesov, aby boli schopné zabezpečiť dostatok dreva pre domáci priemysel pri rešpektovaní trhových podmienok.“
JURAJ JAVORSKÝ