Mária z Košíc
Právne postavenie zamestnancov – dôchodcov v pracovnoprávnych vzťahoch je upravené rovnako ako právne postavenie ostatných zamestnancov. Zákonník práce neobsahuje odlišné ustanovenia, ktoré by zvýhodňovali alebo znevýhodňovali túto skupinu zamestnancov. To sa týka aj uzatvárania pracovného pomeru na určitú dobu alebo na neurčitý čas.
Obmedzujúcim ustanovením v danom prípade je § 98 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení, ktoré umožňuje aj dôchodcom vykonávať zamestnanie, avšak ak je toto zamestnanie uzavreté na neurčitý čas, starobný dôchodok sa nevypláca po dobu ďalšieho zamestnania po vzniku nároku na tento dôchodok. Dôchodok sa zamestnancovi – dôchodcovi vypláca, len ak zamestnanie bolo dohodnuté na dobu najviac jedného roka.
V súlade s uvedeným treba pri zamestnávaní dôchodcov aplikovať ustanovenia § 48 Zákonníka práce o pracovnom pomere na určitú dobu.
Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu možno len v prípade zastupovania zamestnancov v dôsledku pracovnej neschopnosti, dovolenky, materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, výkonu verejnej funkcie, výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby, výkonu opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu, ďalej pri prácach, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku. Tento dôvod sa uvedie v pracovnej zmluve. Za opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu sa považuje pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím 12 mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez uvedených dôvodov so zamestnancami, napr. na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané školské vzdelanie umeleckého smeru, so zamestnancami zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov, a so zamestnancami, o ktorých to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva. Týmto osobitným zákonom je napr. zákon č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov, podľa ktorého možno opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu aj s pedagogickým zamestnancom, poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, ktorý spĺňa podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti stanovenej osobitným predpisom alebo so zamestnancom, ktorý má uzavretý pracovný pomer na kratší týždenný pracovný čas.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo novelu Zákonníka práce, ktorú predložilo do pripomienkového konania, v ktorej sa umožňuje zamestnancom – poberateľom starobného alebo invalidného dôchodku opätovné uzatváranie pracovného pomeru na určitú dobu aj bez vecného dôvodu uvedeného v Zákonníku práce, čím sa odstraňujú bariéry pre zamestnávanie dôchodcov opakovane na dobu určitú.
MARTIN DANKO,
hovorca ministra sociálnych vecí a rodiny