Hviezdne nebo Hollywoodu

Poznáte to? Nedávno ste videli film, ktorý sa vám páčil, ale – kto to len v ňom hral? Ak práve nie ste nadšenými filmovými fanúšikmi, môžu sa vám všetky tie hviezdne mená a tváre pliesť. Kto patrí medzi najväčšie hviezdy súčasného Hollywoodu? Do elitnej .


Herečka Nicole Kidmanová sa stala v tomto roku druhou filmovou celebritou po režisérovi Spielbergovi, ktorej hviezdu umiestnili na Chodníku slávy.


Poznáte to? Nedávno ste videli film, ktorý sa vám páčil, ale – kto to len v ňom hral? Ak práve nie ste nadšenými filmovými fanúšikmi, môžu sa vám všetky tie hviezdne mená a tváre pliesť. Kto patrí medzi najväčšie hviezdy súčasného Hollywoodu? Do elitnej spoločnosti sa vstupuje s honorárom – dvadsať miliónov dolárov za film! V Hollywoode je to magická suma. Ten z hercov či herečiek, kto dostane za jeden film dvadsať miliónov dolárov, je bez diskusií považovaný za extratriedu. Za touto bariérou snov sa rozprestiera to hviezdne nebo. Kto môže o takúto sumu požiadať? A kto ju aj dostane? Odpoveď je jasná: Ľudia, ktorých divák chce vidieť kdekoľvek. Vybrali sme desať hercov a desať herečiek, ktorí v súčasnosti predstavujú – a nielen podľa výšky zárobkov – absolútny vrchol Hollywoodu. Prominentné miesto medzi nimi zaujímajú Julia Robertsová a Tom Cruise.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veteráni aj ambiciózni mladíci

Hollywodskym štúdiám sa stále zvyšujú rozpočty, a tak počet hviezd, ktorým sú ochotné splniť najvyššie nároky, obmedzujú. Hviezdnych mužov je len niekoľko – napríklad Cruise, Schwarzenegger, Gibson, Willis. Zo žien prešla dvadsaťmiliónovou bránou iba jediná – Julia Robertsová.

Okrem príslušníkov elitnej hereckej spoločnosti si veľmi dobre žije aj stredná vrstva, ktorej honoráre sa pohybujú okolo desiatich miliónov. Patrí sem najžiadanejší starý mládenec George Clooney, spoľahliví veteráni Robert De Niro, Al Pacino, Tommy Lee Jones či Gene Hackman, o ktorých sa traduje, že ani v slabom filmu nezahrajú zle, ale už nie sú zárukou najvyšších tržieb. Čerstvou krvou je napríklad Kevin Spacey, spopularizovaný najmä oscarovým filmom Americká krása.

SkryťVypnúť reklamu

Stálu pozíciu si drží Michael Douglas, na nedostatok práce si nesťažujú ani legendy ako Jack Nicholson, Robert Redford, Paul Newman či Clint Eastwood. Tí však už zvoľnili, úlohy si skôr vychutnávajú. „Išiel som na herectvo, pretože som tušil, že tam stretnem množstvo krásnych žien,“ vyznal sa na minuloročnom festivale v Cannes starnúci zvodca Nicholson, ktorý si už s chuťou zahrá aj dôchodcov.

Všetkým šliapu na päty ambiciózni mladíci: kamarátske duo Ben Affleck a Matt Damon, svalovec Vin Diesel, ktorý chce do akčného dôchodku definitívne poslať Stalloneho aj Schwarzeneggera, štipľavý intelektuál Ed Norton, uzavretý smoliar Keanu Reeves.

Hollywood však loví talenty aj v zahraničných vodách – najmä v anglických. Briti, Austrálčania alebo Novozélanďania, ktorí idú v stopách Gibsona, Conneryho a Hopkinsa, ťažia z kultúrnych tradícií a ponúkajú vysokú hereckú kvalitu. Pripomeňme si mená ako Gary Oldman, Tim Roth, ale najmä Hugh Grant a Ewan McGregor, ktorí dokázali spojiť kvalitu so skutočne hviezdnym štýlom.

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštnou kapitolou sú hviezdy, ktoré v Spojených štátoch ťažia z mnohomiliónového diváckeho zázemia afroamerickej komunity. Kedysi im prešliapaval cestu Sidney Poitier, ktorý dostal nedávno Oscara za celoživotné dielo. Dnes kraľujú komik Eddie Murphy a Will Smith, úspešne spájajúci úlet rapperov s akčným štýlom. Pripomeňme aj minuloročných Oscarov – hlavné herecké roly obsadili herci tmavej pleti Denzel Washington a Halle Berryová.

Hviezdy – občas neznesiteľné primadony

Priznajme si: každý, kto chodí do kina, hviezdnemu systému skôr či neskôr podľahne. Slogan „psychologická dráma rozvráteného manželstva“ príliš nepritiahne, ale keď vám v ušiach zazvoní „s Michaelom Douglasom v hlavnej úlohe“ – necháte sa zlákať.

Samozrejme, systém je plný paradoxov. Nie vždy popularita zodpovedá naozajstnému hereckému umeniu. O tom, kto sa stane žiaducou hviezdou, často rozhodujú zákulisné praktiky, móda alebo aj obyčajná náhoda. A pochopiteľne: dôležité je byť zaujímavý pre médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Osudy Marilyn Monroeovej alebo Jamesa Deana, dvoch predčasne zosnulých ikon Hollywoodu, sú tragickým svedectvom o odvrátenej strane systému.

Producenti nedávajú astronomické honoráre len tak hocikomu. Meno herca musí byť zárukou. Trvalý neúspech, pokles návštevnosti sa neodpúšťa. Tak ako hviezdny systém ženie hercov do bláznivého súkolia, z ktorého mnohokrát nachádzajú východisko len pomocou alkoholu, liekov a drog, môže v nich aj podporovať najhoršie vlastnosti.

Hollywoodska galéria sa často predstavuje ako súbor neznesiteľných primadon. Keď sa slávneho režiséra Billyho Wildera (Niekto to rád horúce) opýtali, či bude tretíkrát nakrúcať s Marilyn Monroeovou, odpovedal: „Poradil som sa s právnikom a psychiatrom. Povedali mi, že som na to príliš starý a príliš bohatý.“

SkryťVypnúť reklamu

Iný uznávaný režisér, Sydney Pollack, po tom, čo získal Oscara za film Tootsie, povedal: „Vzdal by som sa ho, keby som získal naspäť deväť mesiacov života, ktoré som musel stráviť pri nakrúcaní s Dustinom Hoffmanom.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 418
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 884
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 223
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 647
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 275
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 042
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 696
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu