Bratislava 20. januára (TASR) - Navrhované zmeny v novele Zákonníka práce v zásade napĺňajú požiadavky zamestnávateľov, novela je však ešte stále príliš opatrná a mohla by ísť aj ďalej. Na dnešnom seminári Združenia strojárskeho priemyslu SR v Bratislave, venovanom spomínanej novele, sa na tom zhodli reprezentatívni zástupcovia podnikov, zamestnávateľských a podnikateľských zväzov a združení.
"To, čo ministerstvo predložilo v novele, napĺňa naše očakávania do tej miery, že zákonník sa trošku obracia v prospech vyváženia vzťahov. V súčasnosti je totiž extrémne naľavo," povedal na záver seminára hlavný vyjednávač Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Juraj Borgula. Isté rezervy však zamestnávatelia ešte vidia v reprezentatívnosti zástupcov zamestnancov. Ako povedal J. Borgula, nie sú proti tomu, aby túto funkciu vykonávali aj odbory, zamestnanci však musia mať právo na to, aby preukázali, koho chcú za svojho zástupcu. Podľa prezidenta Združenia priemyselných zväzov SR Jozefa Uhríka by to mali byť reprezentatívni predstavitelia, presadzujúci mienku ľudí, ktorým ide o hospodársku stabilitu a prosperitu firiem. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec sa vyslovil tiež za to, aby ešte niektoré ďalšie ustanovenia zákonníka boli ponechané na dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom, napríklad v otázke preplatenia časti dovolenky. Zdôraznil, že novela by mala zabezpečiť, aby ani jedna strana pracovnoprávnych vzťahov nemusela obchádzať zákon.
Rezortný minister Ľudovít Kaník ubezpečil, že ministerstvo sa snaží hľadať čo najlepšiu formuláciu jednotlivých paragrafov návrhu novely s cieľom zvyšovať zamestnanosť na Slovensku. V tomto smere bude podľa neho ústretové voči všetkým podnetným návrhom tak zo strany AZZZ, ako aj odborárov. Člen Prezídia AZZZ Karol Pavlů ministra vyzval, aby objektivizoval požiadavky jednej aj druhej strany, pretože môže ustúpiť len do tej miery, pokiaľ to dovolia oprávnené záujmy zamestnávateľov.
* san zll