
Na Slovensku dostali od Infoveku počítače a pripojenie na internet zatiaľ iba na tých školách, kde dokázali vypracovať dobré projekty. Dnes si už prácu bez internetu ani nevedia predstaviť. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
„Chceme, aby počítače používali všetci žiaci a učitelia na našich stredných a základných školách,“ hovorí koordinátorka projektu Infovek na ministerstve školstva Katarína Mandíková. „A nielen oni: v popoludňajších hodinách a cez víkendy by mali byť k dispozícii aj pre miestnu komunitu. Keď je starosta rozumný človek, bude mať o to záujem a škola môže aj zarábať a nezostane mu visieť na krku.“
Spočiatku mal Infovek problémy - ministerstvo školstva síce túto občiansku iniciatívu formálne zastrešilo, podpora zo strany politikov aj úradníkov bola viac-menej slovná, peňazí bolo málo: „Niektorí chceli nakúpiť iba počítače, lebo tie bolo vidieť,“ hovorí Mandíková. „Nechceli platiť školenia učiteľov ani výučbové programy. Stále sme počúvali, že Slovensko nemá peniaze. Nevedeli pochopiť, že keď nebudeme v tejto oblasti dobrí, nepresadíme sa vo svete.“ Aj učitelia sa najprv počítačov báli, ale našlo sa niekoľko nadšencov, tí naštartovali projekt na svojich školách a od nich sa postupne „nakazili“ ďalší.
Na letnú školu Infoveku pre učiteľov pozývajú najmä úplných začiatočníkov. A tí po šiestich dňoch dokážu sami robiť webovské stránky, plynulo sa pohybovať v počítači, na internete.
„Je možno dobré, že sme na začiatku nemali veľa peňazí,“ hovorí Mandíková. „V Čechách, kde boli na tom finančne lepšie, zostala technika na mnohých školách napokon ležať v škatuliach. Ale my sme mohli dať počítače iba tým, ktorí skutočne vedeli, čo chcú.“ Teraz už počet zapojených škôl rastie rýchlejšie: koncom roku 2002 bolo z celkového počtu 3500 pripojených 850. Projekt viazne asi na osemdesiatich - niekde chýba človek, ktorý by to rozbehol, inde zase brzdí rozvoj nerozumné vedenie školy.
Ani na aktívnych školách však situácia nie je ideálna: učebne sú malé, počítačov väčšinou nie je dosť a učitelia, ktorí sa o ne starajú, sú preťažení a nedostatočne ohodnotení.
„Sme v Infoveku už tretí rok, ale internet sme dostali až nedávno, pretože naša dedina nemala digitálnu ústredňu,“ hovorí riaditeľ základnej školy v Pustých Úľanoch. „Ale snažíme sa používať počítače na všetkých predmetoch a získať aj ďalšie vybavenie.“
Niekedy nájde technika lepších pánov na vidieckych zédéeškách alebo učňovkách, ako na uznávaných školách z veľkých miest. „Počítače sa nám veľmi zídu aj na hodinách kreslenia a konštrukcie strihov alebo strojníctva,“ hovorí riaditeľ Združenej strednej odevnej školy v Prešove Stanislav Kuchta. Tunajší žiaci ponúkajú cez internet na predaj aj modely vlastnej výroby.
„Dnes si už nevieme predstaviť prácu bez internetu, využívame ho pri vyučovaní, pri riešení technických problémov, aj na veľmi pružný kontakt s okolím,“ pochvaľujú si na Obchodnej akadémii v Rožňave.
Tak by to malo vyzerať všade. Zmluva, ktorú Infovek so školami uzatvoril, má totiž pomerne prísne podmienky: škola pripojená na internet musí mať svoju www-stránku, počítače treba používať nielen na informatike, ale aj na ostatných predmetoch a aj po vyučovaní. „A počet prístupov na internet a čas pripojenia nie je problém skontrolovať,“ hovorí Katarína Mandíková.
Čo chce dosiahnuť projekt Infovek
Projekt Infovek odštartoval v januári 1999. Jeho zámerom je naučiť všetkých slovenských žiakov používať počítače a informačnú techniku a vybaviť všetky slovenské školy počítačovou technikou a pripojením na internet. Okrem vybavenia škôl hardvérom je jeho ambíciou aj zmena tradičného spôsobu výučby na taký, ktorý pružne pracuje so všetkými dostupnými informáciami a kde sa žiak a učiteľ stávajú partnermi. Zakladateľom Asociácie projektu Infovek išlo o to, aby mohli pracovať s internetom nielen deti z veľkých miest a v súkromných školách, ale predovšetkým deti z chudobných rodín, ktoré by ináč takúto šancu nemali.
Preto sa zameriava aj na školenia učiteľov-začiatočníkov v tzv. letných školách Infoveku, aj na ďalšie doplňujúce vzdelávanie pokročilých.
V prvom roku dostala Asociácia projektu Infovek zo štátneho rozpočtu 20 miliónov korún, v roku 2000 80 miliónov. Zatiaľ v rámci projektu vybavili počítačmi a pripojením na internet asi tretinu všetkých základných a stredných škôl na Slovensku, do roku 2005 by malo byť podľa plánu pripojených všetkých 3500 škôl.
(r)
Prečo nemôžu mať počítače všetci?
Koncom roka 2002 Asociácia Infoveku navrhla školám, aby ukázali, aký význam má pre ne Infovek. Učitelia, deti aj rodičia posielali do parlamentu stovky pohľadníc vlastnej výroby. Písali: „Infovek mi dal veľmi mnoho. Prečo aj iní nemôžu mať to, čo mám ja?!“ Snáď aj tento občiansky „lobing“ pomohol a Infoveku v rozpočte pridali 50 miliónov. Tento rok je teda na rozdeľovanie asi 320 miliónov.
Peniaze však nie sú určené len na počítače. Asi 150 miliónov pôjde na pripojenie a vybavenie nových škôl, 108 miliónov na poplatky za pripojenie a 60 miliónov na prípravu učiteľov a vzdelávací obsah (v decembri dostali všetky školy zapojené do projektu edukačný balík so softvérom pre všetky predmety v hodnote 32-tisíc korún).
„Sú tendencie dať školám peniaze, aby si samy nakupovali techniku, ale naše kalkulácie hovoria, že pri centrálnom nákupe dokážeme firmy presvedčiť, aby dali školám špeciálne ceny,“ hovoria ľudia z Asociácie Infoveku. „Tak ušetríme. Za techniku zaplatíme iba 58 percent z trhových cien.“
Tohto roku by sa malo do „informatickej spoločnosti“ pripojiť asi 350 - 400 nových škôl. (gal)
Za Devín banku počítač do každej lavice
Približne jedenásť miliárd, ktoré nám štát vytiahol z vrecák vyrovnávaním záväzkov v kauze Devín banka, by stačilo na to, aby každý druhý žiak na základnej škole mal slušný počítač, bol by teda v každej lavici. A iba desatina tejto sumy by bola potrebná na to, aby všetky naše základné aj stredné školy dostali v rámci projektu Infovek kompletné technické vybavenie aj s ročným pripojením na internet. (Vybavenie školy v projekte Infovek, stojí asi 400-tisíc korún. Tvorí ho softvér, päť žiackych staníc po 40-tisíc, jedna učiteľská stanica asi za 70-tisíc korún, komponenty na vytvorenie siete za 15-tisíc, edukačný balíček a školský server asi za 50-tisíc korún.) (gal)