Vo vybavení počítačmi zaostávame

Vo viacerých východoeurópskych krajinách musia dnes v školstve riešiť ten istý problém: v snahe dobehnúť zaostávanie za Európskou úniou investovali obrovské prostriedky do informatizácie, nakúpili pre školy počítače a zaviedli pripojenie na internet, ...

Vo viacerých východoeurópskych krajinách musia dnes v školstve riešiť ten istý problém: v snahe dobehnúť zaostávanie za Európskou úniou investovali obrovské prostriedky do informatizácie, nakúpili pre školy počítače a zaviedli pripojenie na internet, no po pár mesiacoch zistili, že počítače zostali ležať v škatuliach, pretože mnohé školy nemajú predstavu, ako ich využiť.

Na Slovensku je situácia presne opačná. Vďaka projektu Infovek už pre mnohé predmety existuje metodika využitia informačných technológií na skvalitnenie výučby, je zavedený systém vzdelávania učiteľov. Do vybavenia škôl počítačmi však Slovensko investovalo mnohonásobne menej ako susedia, a tak na mnohých školách stále chýba jediný počítač, ktorý by umožňoval spustiť výučbový program alebo odoslať e-mail.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia pred niekoľkými rokmi stanovila, že na zabezpečenie kvalitnej výučby by malo byť na každej základnej i strednej škole k dispozícií optimálne okolo 20, najmenej však 7 počítačov na každých 100 žiakov. Krajiny, ktoré do Únie vstúpia na budúci rok, si stanovili skromnejší cieľ, 5 až 15 počítačov na sto žiakov, Slovensku sa však ani ten ešte zďaleka nedarí napĺňať.

Najhoršia je situácia na základných školách - s priemerom dva počítače na 100 žiakov je Slovensko podľa porovnávacej štúdie z konca roku 2001 z desiatich kandidátskych krajín na predposlednom mieste. Napríklad v susednom Maďarsku či Českej republike je počítačov na školách prinajmenšom dvakrát viac, väčšiu možnosť pracovať s novými technológiami majú aj žiaci v Poľsku a vo všetkých pobaltských krajinách. Vybavenosť stredných škôl počítačmi je takisto ešte pod priemerom kandidátskych krajín a o jeden počítač sa musí deliť štyrikrát viac stredoškolákov ako v krajinách Európskej únie. Relatívne najlepšie sú na tom vysoké školy, kde na 100 študentov pripadá 6 až 7 počítačov, čo je už mierne nad priemerom kandidátskych krajín. (Priemer únie je 15 počítačov.)

SkryťVypnúť reklamu

Okrem počtu počítačov na školách Európska únia sleduje aj to, na koľkých z nich majú žiaci možnosť pracovať s internetom. V tomto ukazovateli bolo na tom Slovensko v prípade základných škôl pred rokom vôbec najhoršie z desiatich kandidátskych krajín, stredné školy boli predposledné.

Vláda sa pritom ešte v roku 2001 v programe eEurope+ zaviazala, že už v polovici tohto roka by mali byť na internet pripojené všetky slovenské školy. V skutočnosti ich bolo v decembri pripojených cez Infovek len okolo 30 percent. Napriek tomu, že Slovenské telekomunikácie sa v rámci projektu eSlovakia zaviazali ponúknuť všetkým školám neobmedzené pripojenie na internet za 1000 korún mesačne, nie všetky školy budú môcť ponuku využiť, keďže mnohým stále chýbajú počítače, ktoré by sa dali k internetu pripojiť.

SkryťVypnúť reklamu

TOMÁŠ BELLA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 272
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 707
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 206
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 591
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 386
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 183
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 805
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 679
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu