Opozícia upozorňuje na potrebu lepšej informovanosti o dopadoch vstupu SR do EÚ

Bratislava 21. januára (TASR) - Na potrebu lepšej informovanosti o rozšírení Európskej únie (EÚ) upozornil vo svojom príspevku v rozprave k návrhu na ...

Bratislava 21. januára (TASR) - Na potrebu lepšej informovanosti o rozšírení Európskej únie (EÚ) upozornil vo svojom príspevku v rozprave k návrhu na vypísanie referenda o vstupe SR do únie líder HZDS Vladimír Mečiar. Nasledujúce tri mesiace do konania referenda o vstupe SR do EÚ by sa preto mala vláda a parlament podľa neho sústrediť na vysvetľovaciu kampaň, v ktorej by sa hovorilo aj o negatívnych dôsledkoch európskej integrácie, a to najmä v oblasti ekonomiky, zamestnanosti a sociálnych systémov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mečiara je integrácia politickou oblasťou, v ktorej záujme by sa mali politické sily spojiť: "Čo si povieme doma, si povieme doma, ale cieľ integrácie je taký, že by sme sa mali spojiť a nájsť spoločnú reč nielen v parlamente." Zdôraznil, že HZDS je za vytvorenie spoločného domu všetkých národov a štátov, kde si budú všetci občania rovní. Poznamenal, že pokiaľ ide o diskusiu o tom, ako by mal byť v budúcej Európe vyriešený inštitút hlavy štátu, zdieľa iný názor ako koalícia (tá si neželá vytvorenie úradu prezidenta Európskej únie, pozn. TASR).

Mečiar zopakoval, že najsilnejšie opozičné hnutie má výhrady k organizačno-technickej príprave. Vo svojom prejave špecifikoval niektoré očakávania HZDS od únie, medzi ktorými dominovala zmena kompatibility sociálnych systémov.

SkryťVypnúť reklamu

Líder Smeru Robert Fico tiež deklaroval podporu vstupu SR do Európskej únie, ktorá by sa mala odzrkadliť aj v odporúčaniach strany svojím voličom a sympatizantom. Smer má však vážne výhrady k vyjednaným pozíciám vo dvoch oblastiach - v poľnohospodárstve a v oblasti energetiky.

V ich dôsledku bude Slovensko podľa neho závislé od dovozu poľnohospodárskych prebytkov zo zahraničia a po zatvorení dvoch blokov Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach dôjde k likvidácii našej energetickej samostatnosti. Zdôraznil, že v súvislosti s európskou integráciou treba hovoriť aj o obavách a rizikách.

Fico ďalej konštatoval, že v prípade neplatnosti referenda možno tento výsledok pripísať zneváženiu tohto inštitútu v uplynulých rokoch. Upozornil, že volič môže v máji vláde zrátať aj "nesystémové sociálno-ekonomické opatrenia s priamym dopadom na životnú úroveň". Tretím rizikovým faktorom, ktorý ovplyvní účasť voličov na referende môže byť podľa neho "súčasný kvalitatívny stav vládnej koalície". Líder Smeru preto vyzval vládnu koalíciu, aby neznechucovala verejnosť deprimujúcimi vyhláseniami a uvedomila si svoju zodpovednosť za úspech referenda. Zopakoval, že Smer má záujem na politickej stabilite minimálne do ukončenia ratifikačných procesov s NATO a EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda KSS Jozef Ševc vo svojom prejave pripomenul hlavne negatívne stránky európskej integrácie a upozornil na možné slabiny tejto organizácie. Opakovane zdôraznil, že slovenskí komunisti majú záujem o vstup do EÚ, avšak iba na princípe rovný s rovným. "V nádeji, že spojená Európa bude práve taká, ako si ju predstavujeme, v referende budeme hľadať východiská pre naše áno práve v záujme mladej generácie a zvyšovania ekonomického potenciálu SR," konštatoval líder slovenských komunistov.

V súčasnej EÚ podľa neho často dominuje moc byrokracie a krátkodobé národné a skupinové záujmy pred želaním a potrebami jej občanov. "EÚ je aj naďalej zajatcom úzkych egoistických záujmov svojich pätnástich členov. Sen zjednotenej Európy stráca svoje čaro," tvrdí Ševc. Európski lídri podľa jeho slov strácajú víziu o jej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako líder Smeru Fico aj slovenskí komunisti odmietajú predstavu byť ovládaní: "Sme za to, aby sme si o našich problémoch rozhodovali tu, v Bratislave," zdôraznil Ševc. Niekoľkokrát zopakoval, že občania by mali mať viac informácií napríklad aj o tom, že "EÚ nie je bohatý mecenáš", ale môže vzniknúť situácia, "že budeme dávať viac a menej prijímať". *ds alf rč NNNN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 915
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 189
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 096
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 513
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 908
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 695
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 419
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu