Dejiny dvojdielnych plaviek sa nezačali po vojne, keď sa ženy zbavili kúpacích odevov, ale už v antike.
So ženami v kúpacích odevoch od ramien až pod kolená, ktoré vídavame na dobových fotografiách medzivojnových rokov, zvykneme úprimne súcitiť. Veď čo už to len musel byť za pocit z leta, keď za nehoráznosť sa považovalo už aj to, ak ste si pri čľapkaní vo vode odhalili povedzme koleno.
Keď si potom vyučený automechanik a neskorší módny návrhár Louis Réard krátko po druhej svetovej vojne všimol na pláži v Saint-Tropez ženu, ktorá si vyhrnula okraj už o niečo kratšej verzie plaviek, aby sa opálila čo najviac, dostal bombastický nápad a vytvoril najmenšie plavky sveta.
Mozaika športujúcich dievčat v bikinách pochádza zo 4. storočia n. l. Pokrýva dlažbu miestnosti vo Villa Romana del Casale neďaleko sicílskeho mestečka Piazza Armerina.
Boli také mini, že na ženskom tele zahaľovali skutočne len tie najchúlostivejšie miesta. Škandalózne a šokujúce! Až natoľko, že keď ich chcel Réard 5. júla 1946 na obľúbenom parížskom kúpalisku slávnostne predstaviť, jediný, kto bol ochotný si ich verejne obliecť, bola striptérka a tanečnica z lokálu Casino de Paris Micheline Bernardiniová.
Iba pár dní predtým prebehol v Tichom oceáne na atole Bikini americký jadrový pokus, a tak ich nazval bikiny. Módna explózia bola zaručená. „Ak sa nedajú prevliecť cez snubný prsteň, nie sú to pravé bikiny,“ hlásal reklamný slogan a povojnová populačná krivka mohla konečne začať stúpať.
Dámska móda si ich prisvojila aj napriek tomu, že si svoj revolučný plavkový model dal Réard 18. júla patentovať.
Bikiny hity
Potom, čo sa v nich v Cannes v roku 1953 predviedla aj Brigitte Bardot a prvé dievča Jamesa Bonda Ursula Andress v nich ladne vykráčala z mora, hitparádový song z roku 1960 „It was an itsy, bitsy, teenie, weenie, yellow polka-dot bikini“ vykonal svoje aj v prudérnej Amerike.
Zvršok sa definitívne presadil a Medzinárodná volejbalová federácia predpisovala dokonca na turnajoch ako povinné bikiny s maximálnou šírkou sedem centimetrov až do roku 2012. Predpis zmenil až ústupok voči reprezentantkám arabských krajín, pre ktoré je verejné odhaľovanie sa problém.
Staroveká mozaiková promenáda v plavkách pôsobí neuveriteľne súčasne.
Toto všetko sú však len novodobé dejiny módy. Takzvané bikiny v podobe dvojdielneho odevu, ktorý zahaľuje iba najintímnejšie partie ženského tela, poznala už antika.
Staroveké plážové dvojdielky
Hoci sa to môže javiť akokoľvek neuveriteľne, svedčia o tom výjavy na mozaikách starovekej rímskej vily z polovice štvrtého storočia nášho letopočtu. Villa Romana del Casale na Sicílii neďaleko mesta Piazza Armerina bola rozsiahlym luxusným obytným komplexom s nespočetnými miestnosťami, ktorých podlaha je pokrytá najbohatšími farebnými mozaikami na svete s rozlohou až tritisícpäťsto štvorcových metrov.
V jednej z miestností je vyobrazená scenéria, ktorá udivuje espritom súčasnosti do takej miery, že sa človek neubráni myšlienke spochybňujúcej lineárne plynutie času. Ak by sme dnes totiž odfotografovali momentky športujúcich slečien na pláži a potom podľa tých fotiek vytvorili mozaiky, vyzerali by pravdepodobne celkom rovnako.
Ostáva nejasné, či staroveké nohavičky a bezramienková podprsenka, ktoré pripomínajú súčasné bikini, boli spodnou bielizňou, športovým úborom, alebo plavkami.
Gesto loptovej prihrávky, svižný výskok, pohľad ponad rameno pri hode diskom aj džoging s malými činkami. A to všetko v sporom dvojdielnom odeve, ktorý pripomína módny plavkový trend poslednej sezóny - podprsenka bez ramienok a spodný diel šikovne zúžený v bokoch.
Záhadné atlétky
Môžeme tu vidieť desať postáv, z toho deväť v bikinách. Hrajú akýsi staroveký volejbal, skáču do diaľky či do výšky, prosto športujú. Len tak, ako keby to bolo čosi celkom bežné už tisícšesťsto rokov dozadu.
Ibaže podľa všetkého nebolo, takže historici a vedci si lámu hlavy a špekulujú nad tým, čo presne tie výjavy zobrazujú. Karl Wilhelm Weeber, filológ a historik, univerzitný profesor a špecialista na staroveký Rím, autor knižiek o každodennom živote Rimanov, vraví: „Toto zobrazenie je celkom jedinečné. Takéto dvojdielne plavky ako športový alebo kúpací odev nie je možné vidieť na žiadnych iných nálezoch celej antiky.“
Až deväť z desiatich mladých žien mozaika zobrazuje v antických bikinách.
Preto ostáva ešte stále hádankou, kde sa vlastne vzali. Podľa Weebera výjavy vôbec nezapadajú do obrazu, aký máme o ženách v starom Ríme. Rimanky sa museli správať nenápadne, na verejnosti nesmeli športovať a nesmeli sa ani zúčastňovať na športových turnajoch ako diváčky.
Bolo to považované za nemravné rovnako ako verejné obnažovanie sa, tvrdí Weeber. Dohadov je viac, no žiadne zatiaľ nie sú potvrdené.