Negatíva vládnutia Dzurinda nespomenul. Žartom ponúkol adresáta. „Máme demokratickú opozíciu, tá čaká na otázky tohto typu. Nepochybne vám ponúkne plné priehrštie odpovedí.“ Vláda má podľa neho plniť vládny program. „Nič dramatické v našej činnosti ma nevyrušilo,“ povedal.
Pri výpočte úloh vlády spomenul program plný reforiem. Nevynechal štátny rozpočet, ktorý má posilniť základy ekonomiky a vytvoriť priestor na prípravu reforiem. Nevyhol sa ani zdražovaniu, ktoré bolo podľa neho potrebné a je rád, že vláda naň mala odvahu. Zmienil sa o príprave reforiem v sociálnej oblasti, zdravotníctve a doprave, spomenul aj úspešný vstup zahraničného investora do slovenskej ekonomiky - francúzskeho Peugeotu.
V odpovedi na otázku, či vláda dokáže ľuďom vysvetliť reformy, Dzurinda povedal, že mu chýba lepšia spolupráca s verejnoprávnymi médiami. Nemieni sa vraj do nich „tlačiť“. Redaktorke STV povedal, že sa spolieha, že verejnoprávne médiá budú vytvárať priestor „nie na nejaké populistické súboje jeden proti jednému, ale na kvalitnú serióznu diskusiu“.
Azda najkritickejší z vicepremiérov, ktorí sprevádzali predsedu vlády na tlačovej besede, bol Pál Csáky z SMK. Pozastavil sa nad tým, že koalícia príliš skoro zažila krízové situácie. Myslí si, že by bolo vhodné zlepšiť komunikáciu s občanmi, ale aj harmóniu vo vláde.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že „plusovú bilanciu“ vníma v programovej zhode koaličných partnerov a ich konkrétnych krokoch. Naopak, „mínusová“ je vo vzťahoch vnútri koalície.
Ekonomický analytik Róbert Prega z Tatra banky považuje za najväčšie plus uplynulých sto dní vlády prijatý štátny rozpočet. „Schvaľoval sa v pokročilej časti roka, takže zrejme nebolo dosť času na zásadnejšie zmeny vo výdavkovej časti. Zlepšila sa však jeho transparentnosť,“ povedal.
Ostatné zámery vlády vníma zatiaľ len ako plány, návrhy a koncepcie. Privítal aj predbežnú dohodu ministrov o doprivatizácii bývalých strategických podnikov. „Nie sme v štádiu, že by sme sa s tým museli za každú cenu ponáhľať. Harmonogram reforiem môže ukázať vyššiu potrebu zdrojov, čo by uprednostnilo rýchlu doprivatizáciu,“ upozornil.
(sp, jj)