BRATISLAVA - Vojna v Iraku znervózňuje svet a takmer zo všetkých strán počuť slová o prudkom raste cien ropy. Tieto správy sú zlé pre motoristov. Drahá ropa totiž predraží aj benzín na slovenských pumpách. Najväčší slovenský predajca benzínu a nafty síce už od 10. januára nehýbal s cenami, vývoj na trhu s ropou však naznačuje, že tak čoskoro urobí.
Bývalý saudskoarabský minister ropného priemyslu a zakladateľ Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Ahmed Zaki Jamani vyhlásil, že v prípade vojny proti Iraku by barel (159 litrov) ropy mohol zdražieť na osemdesiat až sto dolárov. Saddám Husajn môže totiž podľa neho v prípade vojny zničiť ropné pramene a spôsobiť svetovú katastrofu.
V týchto dňoch sa ceny ropy pohybujú tesne nad 32 dolármi za barel a slovenskí predajcovia predávajú liter benzínu približne po tridsiatich korunách. Ak by sa naplnila vízia zakladateľa kartelu OPEC Jamaniho, benzín by podľa hrubých prepočtov mohol v priebehu niekoľkých dní zdražieť až o štyri koruny. Natankovanie plnej nádrže by tak bolo o tri stovky drahšie ako dnes.
Obavy motoristov v Európe a Severnej Amerike tlmia vyjadrenia niektorých analytikov. „Obchodníci považujú Jamaniho predpovede za dosť prehnané, keďže s rastom ceny sa budú producenti snažiť predať čo najviac ropy, čím tento rast zmiernia,“ myslí si Arnošt Plecháč, komoditný analytik firmy Colosseoum. Za reálnu cenu ropy po vypuknutí vojny v Iraku považuje úroveň medzi 40 a 50 dolármi.
Proti jeho argumentu však stojí pondelkové vyhlásenie generálneho sekretára kartelu OPEC Alvara Silvu. Ten povedal, že kartel už nemôže urobiť viac pre zníženie ceny ropy. Podľa Silvu sa zvýšenie dennej produkcie kartelu o 1,5 milióna barelov ropy z minulého týždňa minulo na cenách účinkom preto, že obavy z vojny proti Iraku a štrajky vo Venezuele majú na trh väčší vplyv.
Rast cien benzínu a nafty však po vypuknutí vojny v Iraku stlmí vývoj na devízových trhoch. „Akonáhle Spojené štáty schvália rezolúciu o vojne a napadnú Irak, tak kurz dolára spadne,“ predpovedá díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Drahú ropu tak budú európske rafinérie nakupovať za lacnejšie doláre. V konečnom dôsledku sa tak vysoké ceny ropy nepremietnu do cien benzínu a nafty v plnej miere.
TOMÁŠ VELECKÝ