Bratislava 23. januára (TASR) - Pokles podpory verejnosti vstupu SR do NATO si člen Zahraničného výboru NR SR Boris Zala (Smer) vysvetľuje tým, že vláda spája medzinárodné akcie USA v súvislosti s krízou v Iraku s NATO, čo negatívne vplýva na verejnú mienku.
"Ide o to, že premiér Dzurinda stavil na republikánsku politiku amerického prezidenta Georgea Busha," povedal dnes pre TASR. Spájanie Bushovej zahraničnej politiky a politikou celej aliancie je to najhoršie, čo môže vláda na vedomí občanov urobiť, dodal.
Zala si nemyslí, že výrazný pokles podpory našej integrácie do transatlantických štruktúr môže byť aj reakciou na petíciu za vyhlásenie referenda o vstupe SR do NATO, ktorá v čase prieskumu (od 2. do 9. januára 2003, pozn. TASR) síce ešte nebola vypísaná, avšak už sa o nej hovorilo. Neobáva sa ani toho, že by pokles podpory vykázaný v prieskume alebo spomínané referendum negatívne ovplyvnili náš ratifikačný proces s NATO.
Od marca 2002, keď podpora Slovákov členstvu v NATO dosiahla najvyššiu úroveň - 57 percent, hladina podporných stanovísk k vstupu Slovenska do aliancie postupne klesá. Z aktuálneho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil začiatkom januára na vzorke 1073 respondentov, vyplýva, že vstup SR do NATO podporuje 46 percent občanov a 48 percent je proti.