Schüttler vymazal vo štvrťfinále vlaňajšieho finalistu Wimbledonu Davida Nalbandiana z Argentíny, ktorému v treťom a štvrtom sete povolil len jeden gem, a v semifinále vyhral nad vyčerpaným Američanom Andym Roddickom. Unesený životným úspechom novinárom poodhalil, že za jeho zlepšením stojí prísny tréning sebaovládania pri kórejskom bojovom umení.
Tenista angažoval učiteľa taekwonda a každý deň prenikal do tajov tohto športu. „To je dôvod, prečo som už na začiatku roka skvele pripravený,“ povedal rodák z Korbachu. Tenis začal hrať vďaka krajanovi Borisi Beckerovi, trojnásobnému víťazovi Wimbledonu.
Súperov Schüttler väčšinou doslova pretlačí. Nemá vynikajúci úder, je robotníkom kurtov a na každý fiftín sa tvrdo napracuje. „Behám, behám a behám,“ opísal tridsiatyprvý nasadený hráč Australian Open recept na úspech. „Nie je to len tým, že mám rýchle nohy. Myslím, že si finále Grand Slamu zaslúžim,“ podotkol 26-ročný tenista.
Schüttler mal pri postupe do finále aj trochu šťastia. V druhom kole vyradil bývalého víťaza Wimbledonu Richarda Krajicka z Holandska a v treťom vyhral bez boja. Tretí nasadený Rus Marat Safin proti nemu pre zranenie nenastúpil. „Možno som mal šťastie, ale to moju radosť neznižuje. Hrám uvoľnene a dúfam, že sa to ešte nekončí.“
V interview na dvorci po víťaznom semifinálovom zápase s Roddickom tenisovej legende Johnovi McEnroovi do mikrofónu zažartoval: „Mám ešte jeden sen: Sorry, Andre, ale veď ty si tu už toľkokrát vyhral.“ A viditeľne dojatý dodal: „V priebehu predchádzajúcich dvoch týždňov som obrátil svet tak trochu hore nohami.“ Roddick sa zachoval férovo, nevyhováral sa na bolestivý zápal šľachy na ruke: „Rainer hral veľmi múdro, je zaslúžene vo finále.“
Schüttler tvrdí, že jeho postup ukázal silu nemeckého tenisu. Do Austrálie neprišli Tommy Haas ani Nicolas Kiefer, ale on ich zastúpil. Nemci mali v minulosti hviezdy Beckera, Michaela Sticha či Steffi Grafovú. Na ich úspechy sa ťažko nadväzuje. „Mnohí si myslia, že je po nich medzera, ale nie je to pravda,“ povedal Schüttler. (čtk, šef)