firme má zrejme viac. Sudcov svojou voľbou nepotešil.
„Dosť podstatnou skutočnosťou pri mojom rozhodovaní bolo aj finančné ohodnotenie,“ priznáva Ďurík. Sklamal ho aj postoj vlády k štátnemu rozpočtu a odklad účinnosti zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý hovoril o valorizácii sudcovských platov. „Dosť ma to zarazilo a vtedy som začal premýšľať, či to má zmysel.“
V súkromnej sfére zostane aj preto, že nie je spokojný so spoločenským postavením sudcov a zabezpečením fungovania súdov. Tvrdí, že v právnickej firme má špičkové vybavenie a prístup k literatúre, na súdoch by mu to chýbalo. „Keď som si uvedomil, do čoho by som spadol, tak ma pochytila depresia,“ vyhlásil a pripustil, že sa možno v budúcnosti ešte bude uchádzať o funkciu sudcu. „Túžil som byť sudcom. Aj keď veľmi nerád, vzdal som sa toho. Aspoň zatiaľ,“ dodal.
Predsedníčka Okresného súdu v Piešťanoch, kam mali Ďuríka prideliť, je nahnevaná. Týždeň pred vymenovaním s ním telefonovala a nič jej nenaznačil. Svoje rozhodnutie jej oznámil až dva dni pred vymenovaním, čo považuje za nezodpovedné.
Kritický bol aj predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák. „Možno je dobre, že sa taký človek nestane sudcom,“ povedal o Ďuríkovi. „Ťažko si viem predstaviť, že by Súdna rada takéhoto človeka odporučila druhýkrát,“ dodal.
„Keď sa chce človek stať sudcom, málokedy prihliada na to, či bude mať lepší počítač alebo o pár korún vyšší plat,“ kritizoval Majchrák. Nepáči sa mu, ak sa o miesto sudcu uchádzajú ľudia, ktorí sa rozhodujú podľa podobných argumentov.
Aj Majchrák však súhlasí, že postoj vlády k sudcom nie je správny. „Zmrazenie platov neprispieva k materiálnym zárukám sudcovskej nezávislosti,“ hovorí.
Predseda Ústavného súdu Ján Mazák si myslí, že sudcovské povolanie nemožno brať ako zamestnanie. „Kolega pochopil, že bude musieť byť zamestnaný, ale nadštandardné výkony, ktoré sa od neho budú požadovať, mu nekonvenujú,“ myslí si. Tvrdí, že má signály o ďalších podobných sudcoch.
Mazák hovorí, že do justície sa vracajú najmä neúspešní advokáti. Chcel by, aby to bolo naopak. Sudcami by sa mali stávať mladí ľudia s novým myslením a špičkoví advokáti na záver kariéry. Bola by to podľa neho pre nich veľká pocta.
ROMAN PATAJ