STRÁŽSKE, MICHALOVCE - V Chemku včera horel sklad plný výbušnín. V odstavenom objekte špeciálnej výroby, ktorý slúži ako prevádzka preosievania a balenia trhavín, okolo štvrť na deväť ráno spozoroval jeden z členov strážnej služby požiar. V tom čase sa v sklade nachádzalo vyše 1,5 tony mimoriadne výbušnej trhaviny oktogén. Šťastím bolo, že výbušnina, ktorá je údajne účinnejšia ako Semtex, bola vlhká a nedošlo k výbuchu.
Polyetylénové vrecia oktogénu s hmotnosťou 25 až 40 kilogramov boli v sklade voľne uložené na paletách. V dôsledku požiaru bola trhavina úplne zničená, zhorela aj technológia a vnútorné vybavenie objektu. K zraneniu osôb našťastie nedošlo. Celková škoda na objekte a výbušninách dosiahla 7,5 milióna korún.
Prípadom sa okamžite začala zaoberať polícia a hasiči, príčiny vyšetruje aj komisia, ktorú vymenoval generálny riaditeľ Chemka. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií bol pravdepodobnou príčinou požiaru skrat na elektrickom vedení.
Polícia vylúčila zlyhanie ľudského faktora či úmyselné zavinenie treťou osobou. Objekt totiž od januára 2003 nebol v prevádzke a nikto doň nemal prístup. Navyše priestory špeciálnej výroby 24 hodín monitorujú priemyselné kamery.