Chytení do siete

Tak, ako sa dodnes mnohí ľudia často hrdia tým, že prepadali z matematiky, donedávna sa priam s dávkou hrdosti priznávali k tomu, že internetu sa vyhýbajú oblúkom...

Počítačových herní a zákazníkov v nich stále pribúda. Surfovanie či hranie je relatívne lacné, nie je problém kedykoľvek sa pripojiť.

Tak, ako sa dodnes mnohí ľudia často hrdia tým, že prepadali z matematiky, donedávna sa priam s dávkou hrdosti priznávali k tomu, že internetu sa vyhýbajú oblúkom. Najznámejší umelec, ktorý medzi prvými prepadol čaru celosvetovej elektronickej siete, bol asi Jaro Filip. Rozprávali sa historky, ako si po nociach, namiesto toho, aby spal, píše s neznámymi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

To bolo kedysi. Dnes už aj netechnické umelecké duše prichádzajú na to, že internet a mail sú výbornými pomocníkmi. Udomácnili sa pri ňom nielen študenti, mladšia generácia či ekonómovia, ale i spisovatelia, herci a ako priznáva Milan Markovič, nedávno mu mailovala aj jeho vyše osemdesiatročná mama.

V porovnaní so svetom však stále ešte nie je internet v slovenských domácnostiach samozrejmosťou. Vlani ho používalo asi 20 percent Slovákov, kým u našich susedov v Čechách je to štyridsať a vo vyspelom svete až 60 percent. Na vine je vysoká cena pripojenia, najvyššia v porovnaní s tridsiatimi krajinami. Napriek tomu sú už aj na Slovensku ľudia, ktorých internet pohltil. Nevedia bez neho vydržať, prakticky sa ani neodpájajú. Oslovili sme známych ľudí, našich čitateľov i psychiatra, aby nám porozprávali svoje skúsenosti s týmto médiom.

SkryťVypnúť reklamu

Slovníček

* Internet – súhrnné označenie pre medzinárodnú počítačovú sieť, ktorá zastrešuje množstvo rôznorodých služieb – webové stránky, e-mailové služby aj rôzne druhy chatu.

* Chat (vyslov čet) – komunikácie prostredníctvom internetu v reálnom čase – slová, ktoré diskutujúci napíše na klávesnici, sa po stlačení Enteru ihneď zobrazia na obrazovke jeho partnera. Četovať sa dá na webových stránkach (napríklad chat.funny.sk alebo chat.sme.sk), prostredníctvom siete IRC (na to potrebujete špeciálny program) alebo cez niektorý z „instant messaging“ programov.

* ICQ – najobľúbenejší „instant messaging“ program, ktorý umožňuje nielen diskusiu v reálnom čase, ale používateľovi zároveň na obrazovke neustále ukazuje, ktorí z jeho priateľov sú práve pripojení na internet a ochotní komunikovať. Instant messaging je obľúbený najmä u mladých a obmedzenou dĺžkou správ je podobný komunikácii esemeskami. Podľa mnohých je práve instant messaging na internete najväčším „žrútom času“, keďže upozorňovaním na prítomnosť známych na internete zvádza ku komunikácii aj vtedy, keď si ľudia nemajú čo povedať. Čoraz častejšie ho však začínajú využívať aj firmy ako bezplatnú náhradu telefonovania v prípadoch, keď je nutné okamžité alebo opakované spojenie. ICQ sa dá získať zdarma z adresy www.icq.com, obľúbeným programom tohto druhu je ešte Microsoft Messenger.

SkryťVypnúť reklamu

* SME-L – pravdepodobne najpopulárnejšia slovenská internetová diskusia prebiehajúca cez e-mail. Na rozdiel od chatu sa tu nekomunikuje v reálnom čase – účastník si zväčša stiahne do počítača naraz všetky nové správy za uplynulé hodiny alebo dni, na niektoré odpovie a odpovede naraz odošle e-mailom všetkým účastníkom konferencie.

Na rozdiel od chatu sa v e-mailových diskusiách riešia aj zložité problémy, prebiehajú tu rozsiahle debaty. Do SME-L sa dá prihlásiť na webovej stránke www.mix.sk/sme-l/ . (tb)

Z diskusie o internete

Našich internetových čitateľov sme sa spýtali: Aký je váš vzťah k internetu? Snívate o ňom aj vtedy, keď máte vypnutý počítač? Ste podráždený, ak nemôžete surfovať? Napadlo vám niekedy, že by mohlo ísť o chorobnú závislosť?

SkryťVypnúť reklamu

Tu sú niektoré z vašich reakcií:

, Chat doma, chat v robote, byť online je sranda, iný svet, únik z nudnej reality. Chodíme aj von, nebojte sa. Škoda, že internet je na Slovensku taký drahý. Každý by mal mať možnosť byť kedykoľvek online.

, V žiadnom prípade by som si nedovolil tvrdiť, že internet spôsobuje závislosť. Sedím za ním desať hodín denne a nijaké známky závislosti na sebe nepozorujem.

, Aj tak je to v 95 percentách prípadov iba míňanie času, chat nikdy nemá taký prínos ako živá konverzácia, a bez polovice informácií, ktoré z internetu „získam“, môžem pokojne žiť. Internet je hlavne časožrút a v druhom rade vynikajúce informačné médium – k tomu štádiu treba však dospieť, aby ho človek iba používal, nie aby internet ovládal jeho.

SkryťVypnúť reklamu

, Poprosil by som autority, aby spravili výskum závislosti od televízie a účinkov, ktoré má bedňa na ľudí, čo ju sledujú aspoň 4 hodiny denne. Na internete pri akejkoľvek činnosti, či už je to chat, alebo surfovanie, je človek aktívnejší a určuje, čo sa bude diať. Oproti tomu televízia je vyslovene pasívne vnímanie toho, čo nám niekto predloží.

, Visím na nete takmer celý deň, popritom lyžujem, bicyklujem, a keď mi to vychádza, chodím aj do školy. A tak mám už pár rokov možnosť sledovať túto problematiku. Fakt je, že od internetu môže byť ťažko niekto závislý. Je to iba otázka zvedavosti, a zvedavosť je krok ku vzdelávaniu. A to je pozitívne, takže internet je pozitívny. Chat je navyše úžasná možnosť na výmenu informácií, tak nekecajte o závislosti.

SkryťVypnúť reklamu

, Robím to preto, že ma to baví – žiadna závislosť.

, Doma sme mali rozsiahlu knižnicu, ktorá ma vždy vo voľnom čase zlákala nejakým zaujímavým titulom. Keď to tak zrátam, ako dieťa som čítal knihy aj tri hodiny denne. Bol som závislý od kníh? V súčasnosti mám pripojenie 24/7 rýchlou linkou a supluje mi knižnicu. Ak chcem o niečom vedieť viac, nájdem to na nete. Je na tom niečo nezdravé?

, Závislosť – jednoznačne áno. Veď zameňte slovo internet slovami alkohol, droga vo vašich odpovediach. Také isté odpovede dávajú alkoholici, narkomani.

, Ja som dospel do štádia, keď už chatujem úplne všade a za každých okolností cez GPRS a notebook. Keď nemám signál, som podráždený.

, Počítač bol naposledy vypnutý, keď som ho prevážal z domu na intrák, teda pred tri a pol rokmi :-))))

SkryťVypnúť reklamu

, Ja mám net 24/7 a niekedy pri ňom presedím aj celý víkend. Tiež som si kládol otázku, či náhodou nie som závislý, pretože keď som mimo, tak mi to chýba – skontrolovať emailíky, prečítať novinky atď. Ale na druhej strane, ak idem na dovolenku alebo s kamošmi von, na chatu a podobne, tak mi je celý net bez problémov úplne ukradnutý.

Príznaky závislosti od internetu

* Bozkávate domovskú stránku svojho dievčaťa.

* Odmietate odísť na dovolenku tam, kde nie je elektrina a telefón.

* Polovicu leta strávite s laptopom na kolenách, zatiaľ čo vaše dieťa je v priehradke na batožinu.

* Pri písani čohokoľvek píšete za každou vetou .com.

* Vyjdete zo svojej izby a zistíte, že sa rodičia odsťahovali, a vôbec neviete, kedy.

* Všetci vaši priatelia majú v mene @.

SkryťVypnúť reklamu

* Kontrolujete post, hlásenie je: Žiadna nová pošta. Tak to skontrolujete ešte raz.

* Neviete, akého pohlavia sú vaši priatelia, majú neutrálne prezývky a vás nikdy nenapadlo sa ich na to opýtať.

* O tretej ráno vstanete a cestou zo záchodu skontrolujete svoju poštu.

* Nikdy nemáte problémy s obsadenou linkou, pretože sa vôbec neodhlasujete

* Vaša žena zavedie nové pravidlo: „Do postele počítač nesmie!“

* Divíte sa, ako si váš provider môže dovoliť 200 prevolaných hodín za mesiac nazvať „neobmedzený prístup“.

* Občas sa pristihnete, ako tupo čumiac na monitor čakáte na novú poštu.

* Komunikujete s ľuďmi zo zámoria častejšie ako s rodinou doma.

* Sľubujete o 15 minút položiť (najmenej raz za hodinu).

* Aj vaša stará mama už pochopila tie divné :-) značky :-( na vašich pohľadniciach

SkryťVypnúť reklamu

* Mailnete do roboty, že prídete neskôr.

* Už trikrát k vám prišiel opravár, pretože volajúci sa sťažovali, že na vašom čísle je stále obsadzovací tón.

* Odpoveď na papierový list nie ste schopný odoslať; zabudli ste, čo znamená PSČ.

* Firemné homepage robíte úplne zadarmo, z čistej radosti z práce.

* Manželský poradca vám dôrazne povedal, že komunikácia je v manželstve veľmi dôležitá. Vstúpili ste do seba a kúpili ste druhú konfiguráciu a telefónnu linku pre manželku.

(podľa www.shamot.sk/zavislost.htm )

Vždy vedela, ako vyzerajú jej najbližší

Režisérka EVA BORUŠOVIČOVÁ sa s internetom dostala do kontaktu v roku 1997. Bola to čelná zrážka. Nadchol ju. Ničomu nerozumela a bola absolútne fascinovaná všetkým, čo sa jej na internete páči dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

„Páči sa mi, že je informačne bohatý, voľný, necenzurovaný, že zvláštnym spôsobom zbližuje ľudí, aj takých, ktorí by za iných okolností nikdy neprišli do kontaktu. Že je to svojím spôsobom totálny chaos a džungľa,“ hovorí.

„Internet umožňuje ľuďom odhadzovať zábrany a núti ich vytvárať si iné. Nikdy som nebola od internetu závislá, aj v tom najintenzívnejšom období som sa stíhala navečerať, ísť spať, vedela som, ako vyzerajú moji najbližší a môj režim pracujúcej ženy-matky ma spoľahlivo uchránil pred tým, aby sa mi to vymklo z rúk. Odkedy pracujem v internetovom magazíne inZine, som však na nete takmer každý deň a konečne som sa aspoň trochu zorientovala. Internet je úžasné médium, ktoré nám veľmi veľa vecí umožňuje, a negatíva, ktoré prináša, vychádzajú hlavne z toho, že psychologicky, právne a eticky sme trochu spomalení voči možnostiam techniky. Takže každodenná dávka nevyžiadaných mailov od majetných mladíkov z Afriky, ponúk na sobáš od vydajachtivých ruských žien, návrhov na sexuálne praktiky od Japonska až po Bahamy a množstvo vírusov s lákavými názvami, je nevyhnutná daň za to, že máme prístup k informáciám a možnosť spojenia. Internet je pre mňa synonymom slova dosiahnuteľnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že žijem bohatý život v realite, keby zrazu nebol internet, pociťovala by som to ako stratu. Bola by som chudobnejšia o veľa možností realizácie, vedomie súvislostí, kontakt s priateľmi, ktorí sú ďaleko, a prišla by som aj o pár ľudí, ktorí sú mi blízki, hoci som ich nikdy nevidela.“

Bez internetu ako bez auta

Internet zmenil život aj hudobníkovi a publicistovi MARIÁNOVI JASLOVSKÉMU. Pripojený je od roku 1996 a už nasledujúci rok sa živil internetovým publikovaním, od roku 1999 je redaktorom magazínu inZine.

„Teším sa, že som bol pri tom, keď internet iba začínal byť záležitosťou všetkých a nielen kasty zasvätencov, boli to romantické časy.“

Viac než chat má rád mailovanie.

„Považujem ho za optimálny spôsob komunikácie. Mail nevyruší a nikoho nezastihne nepripraveného. S ľuďmi, ktorí nemailujú, sa mi komunikuje naozaj ťažko. Na webových stránkach vždy nájdem to, čo potrebujem k normálnemu fungovaniu v živote. Svet bez internetu by bol pre mňa tým, čo pre väčšinu ľudí svet bez áut.“

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou sú však rôzne online komunikátory a chat.

„Nepoužívam ich. S ,vykecávadlom‘ ICQ som to skúšal, ale nemohol som sa sústrediť na prácu, lebo mi stále niekto pípal, že sa chce rozprávať. Chatovanie považujem za stratu času, aj keď určite má nejaký význam, keď je toľko fanatických chatistov. Debatujem radšej osobne.“

Kvôli článku v inZine si Marián Jaslovský raz vyskúšal aj virtuálny sex.

„Bol to zaujímavý zážitok. Najskôr som vystupoval s mužskou identitou, tam sa mi veľmi nedarilo, potom som sa zmenil na ženu a o nápadníkov nebola núdza. Napísal som, čo si o tom myslím (že ide skôr o komédiu ako erotiku), ale znalci virtuálneho sexu ma takmer ukameňovali, vraj som na chate dva dni a už sa odvažujem o tom písať, a ešte k tomu hlúposti. V každom prípade virtuálny svet je životne dôležitý, ale má svoje limity.“

SkryťVypnúť reklamu

V tíme virtuálnych klanov

Život vo virtuálnej realite počítačových hier je adrenalínom. Mať doma hru, žiť ňou celé týždne a mesiace však ešte nič neznamená. Oveľa lepším „závislákom“ sa môžete stať v tíme. Na internete existuje množstvo stránok, ktoré vás presviedčajú o tom, že v jednote je sila, ponúkajú vám bohatý výber bojových hier, herných serverov, databáz či členstvo v klanoch a rôznych komunitách. K dipozícii sú virtuálne mapy a kopec technicky dokonalých oficiálnych zbraní. Okrem iného je tu aj možnosť fyzickej účasti na spoločných akciách, takzvaných LanParty. Členovia klanov si prenajmú napríklad priestor športovej haly, každý si prinesie svoj počítač a odhodlaný boj obrazoviek, ktorému hráči venujú celú dušu aj telo, sa môže začať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 097
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 117
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 196
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 074
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 034
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 455
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu