ských bánk a z nich.
Ukrajina patrí medzi štáty, ktorým medzinárodné organizácie venujú osobitnú pozornosť pre podozrenie, že sa na ich území perú peniaze pochádzajúce z nelegálnej činnosti. Na čiernu listinu sa náš východný sused dostal, pretože tamojšiu situáciu považuje zahraničie za neprehľadnú.
Viaceré krajiny teraz prijímajú ochranné opatrenia navrhnuté organizáciou FATF, ktorá patrí pod OECD. Nemecký dohľad nad finančnými službami už nariadil, aby každá platba na Ukrajinu a z nej do Nemecka nad 15-tisíc eur (viac ako 600-tisíc korún) podliehala preverovaniu. Ak budú existovať čo len najmenšie pochybnosti o pôvode peňazí, banky budú musieť informovať finančnú políciu alebo prokuratúru.
Ukrajinská banková asociácia tvrdí, že tieto zásahy nebudú mať výrazný priamy vplyv na činnosť bánk ani majiteľov účtov, zato však môžu značne znížiť medzinárodné hodnotenie krajiny, komplikovať vývozné a dovozné operácie a spomaliť platby zo západných bánk a do nich.
Kritizovaný zákon proti praniu peňazí prijal ukrajinský parlament pred dvoma mesiacmi. Minulý týždeň sa však novelizovali iné zákony, ktoré majú zvýšiť zodpovednosť za pranie peňazí pochádzajúcich z trestnej činnosti. Sprísnia sa aj aktivity finančných inštitúcií. To všetko je jednou z podmienok, aby FATF zrušila rozhodnutie odporúčať svojim 29 členom zaviesť proti Ukrajine sankcie. (bro, tasr)