
Fero Guldan v internetovej kaviarni, ktorú zariaďoval. Napojiť sa na sieť v podobnej kaviarni znamená u nás zaplatiť za minútu 90 halierov až 2 koruny.
„Internet je technický fenomén, ktorý zásadne rozšíril uplatnenie slobody človeka,“ hovorí, „veľkoryso zvýšil dostupnosť informácií, umožnil vzdelávanie či overovanie poznatkov.“
Kombinácia poznávania a občerstvenia je šťastná. Pravda, nie tam, kde pár počítačových veteránov robí za vysokú cenu kulisu snobskej reštaurácii. „Chvalabohu, častejšie vídam v priestoroch internetky mladých ľudí, ako hľadajú a nachádzajú zamestnanie, štúdium, cestovanie, či mejlujú. Pripomína mi to priemyslovku (1969-73), keď sme uplatňovali angličtinu spôsobom pen-pals friends – listoví priatelia. Rádio Hlas Ameriky poslalo brožúru s adresami, ktovie prečo cez Cejlón, a časom mi chodila pošta priamo od Kazuko Sutova a Mineko Ishitzu z Kjotó, Debry Coleovej z Arkansasu alebo geológa s ôsmimi menami z Brazílie či zememerača z Turína. E-poštou, ako hovorí český novinár Honza Urban, by to dnes bolo dynamickejšie, ale ako konzervatívcovi by mi chýbali obrázky v podobe známok, výstrižky z miestnej tlače a úplne čerstvé gramoplatne. A rukopis rukou,“ hovorí Fero Guldan.