
FOTO SME – PAVOL MAJER
Nezdá sa mi logické, že z jednej strany zákon jednoznačne stanovuje rodičom povinnosť starať sa o svoje deti, kým študujú, ale z druhej strany potrebujú písomný súhlas, aby sa dozvedeli o prospechu a správaní svojho dieťaťa. Postup školy sa mi zdá pochybný aj preto, že niektoré stredné školy vraj od svojich plnoletých žiakov v dennom štúdiu takýto súhlas nevyžadujú. Ako to vlastne je?
A. M., Hlohovec
PaedDr. ĽUBOŠ TUŽINSKÝ, Štátna školská inšpekcia, Kancelária hlavného školského inšpektora: „Vaše pochybnosti sú správne. Stav, keď informácia školy zákonnému zástupcovi o prospechu a správaní plnoletého žiaka bola podmienená žiakovým súhlasom, trval od roku 1998 len do účinnosti zákona NR SR č. 416/2001 Z. z. o prechode niektorých kompetencií z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky, ktorým sa dopĺňal okrem iného aj zákon SNR č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov.
Podľa §11 ods. 3 citovaného zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve stredné školy, špeciálne stredné školy, praktické školy a odborné učilištia poskytujú osobné údaje o žiakoch denného štúdia týchto škôl ich rodičom alebo zákonným zástupcom vrátane dochádzky do školy, výsledkov hodnotenia, klasifikácie a výsledkov maturitnej alebo záverečnej skúšky. Ustanovenie tohto zákona ako osobitného predpisu platí prednostne pred zákonom o ochrane osobných údajov. Rodičom neplnoletých žiakov uvedených škôl i základných škôl sú poskytované osobné údaje o žiakoch v súlade s ustanovením § 36 zákona o rodine, podľa ktorého sú rodičia oprávnení a povinní svoje maloleté deti zastupovať a spravovať ich veci.
Na základe uvedených skutočností možno jednoznačne konštatovať, že stredná škola, ktorú váš syn navštevuje v rámci denného štúdia, je povinná vám ako rodičom poskytovať údaje v uvedenom rozsahu, vrátane prospechu a správania vášho plnoletého syna bez vyžadovania akéhokoľvek jeho súhlasu.“