
Uhrančivý pohľad zreštaurovaného Mojžiša láka ľudí do renesancie.
FOTO - REUTERS
Dve najväčšie svetové aukčné siene Sotheby‘s a Christie‘s tento týždeň opäť rozhýbali trh s umením. Tentoraz nestenčili kontá zberateľov impresionizmom či Picassom. Išli ďalej do histórie. Samozrejme, overenej. Vrcholná renesancia v podaní Leonarda da Vinci (1452 - 1519) a Michelangela Buonarrotiho (1475 - 1564) sa stala atrakciou hlavných dražieb v Londýne. Christie‘s predali Leonardovu kresbu Kôň a rytier za 8,14 milióna libier (takmer 600 miliónov korún), Sotheby‘s Michelangelovu kresbu Ženy v smútku za 5,94 milióna libier (asi 416 miliónov korún). Prečo renesancia?
„Je rovnako príťažlivá ako impresionizmus, ľudia sa s tou dobou ľahko identifikujú, navyše diela z toho obdobia majú výsostne ľudské meradlo,“ hovorí pre SME expert zo Sotheby‘s pre staré umenie Julien Stock. „Jej umenie je zrozumiteľné, mená vrcholnej renesancie ako Leonardo, Michelangelo či Raffael sú blízke takmer každému vzdelanému človeku. A ešte čosi. Renesancia už predsa len dýcha patinou a to sa dnes nosí.“
A práve Julian Stock bol človekom, ktorý objavil Michelangelovu kresbu v knižnici zámku Howard v grófstve Yorkshire na severe Anglicka. „Keď som ju uvidel, nechcelo sa mi veriť vlastným očiam. Takmer 250 rokov o nej nikto nič nepočul, pretože jej stopa sa stratila v polovici osemnásteho storočia,“ hovorí Stock. „Dnes je táto krása na svete a je v lepšom stave ako kresby vystavené v múzeu.“
Technika perom a hnedým atramentom, charakteristická monumentálnosť tváre približujú toto dielo k štyrom štúdiám, ktoré Michelangelo nakreslil na začiatku umeleckej kariéry podľa vzorov quattrocenta, talianskeho umenia 15. storočia. Stock ju datuje do obdobia rokov 1494 až 1504 a tvrdí, že „významne prispeje k poznaniu jeho prvých umeleckých výtvorov, a to predovšetkým vďaka kráse a sile“.
Michelangelovo meno sa skloňovalo tento týždeň aj v iných súvislostiach. V utorok bola v rímskej Bazilike sv. Petra v okovách (San Pietro in Vincoli) po reštaurácii v odhalená jeho slávna socha Mojžiša.
Už od apríla tohto roku mali záujemcovia unikátnu možnosť sledovať priebeh reštaurátorských prác na soche biblického proroka prostredníctvom internetu a nainštalovaných webových kamier.
Monumentálnu sochu vytvoril Michelangelo v roku 1515 ako súčasť náhrobku pápeža Júliusa II., na ktorom pracoval štyridsať rokov a nikdy ho nedokončil.
Michelangelovu prácu na náhrobku však prerušili ďalšie projekty vrátane práce na Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne a pod časový sklz sa podpísal aj fakt, že so svojím nedokončeným dielom nebol spokojný.
ĽUDO PETRÁNSKY