Bratislava 28. januára (TASR) - Ministerstvo obrany SR vypracováva morálny kódex profesionálneho vojaka. Kódex je podľa šéfa rezortu obrany Ivana Šimka potrebný vzhľadom na prebiehajúcu profesionalizáciu Ozbrojených síl SR a patrí medzi opatrenia, ktoré majú zlepšiť disciplínu v armáde.
K zlepšeniu disciplíny by mali prispieť aj exaktnejšie softvérové nástroje pre výber záujemcov o službu profesionálneho vojaka. V oblasti požívania alkoholických nápojov, návykových látok a korupčného správania sa vypracujú špecifické preventívne programy. Prevenciou by sa mali odstraňovať aj prípady dezercie, drogovej a majetkovej kriminality a porušovania povinnosti strážnej a dozornej služby, informoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Šimko. Ide o opatrenia, ktoré ministrovi predložil náčelník Generálneho štábu OS Milan Cerovský a ktoré on akceptoval.
V jednotlivých útvaroch a zariadeniach ozbrojených síl chce minister zriadiť oddelenia, ktoré by sledovali porušovanie disciplíny. Zvýšiť by sa mala intenzita kontroly celodenných zmien. Posilnia sa tiež oprávnenia vojenskej polície. Vo väčšej miere sa budú využívať služby vojenských psychológov, uviedol ďalej minister.
Vo vzdušných silách, ktoré v posledných mesiacoch postihli viaceré letecké havárie, chce MO prehodnotiť systém výcviku pilotov. Najdôležitejšia je však dôslednosť, pretože mnohé opatrenia už existujú na papieri, skonštatoval minister. Prehodnotiť by sa mal technický stav lietadiel, tak aby k ich modernizácii došlo do roku 2006 a časti lietadiel do roku 2008. Vrtuľníky používané na leteckú pátraciu a záchrannú službu je potrebné vybaviť už v tomto roku svetlometom pre vyhľadávanie v noci, povedal ďalej Šimko. Každý vrtuľník v rámci modernizácie treba vybaviť zariadením na zaznamenávanie výšky nad terénom.
V rámci zahraničných mierových misií chce minister vykonávať pravidelné kontrolu jednotiek a vytvoriť stálu výjazdovú skupinu, ktorá by riešila mimoriadne udalosti v misiách. Patrili by do nej vojenskí špecialisti, ako aj lekár, právnik a vojenský psychológ. Sprísnia sa tiež kritériá pre výber personálu do mierových misií.
Medzi najčastejšie trestné činy v ozbrojených silách patrili v minulom roku porušovanie povinnosti strážnej a dozornej služby, krádež, dezercia, neposlúchnutie rozkazu a šikanovanie. V rámci trestných činov spojených so šikanovaním sa preukázalo porušovanie práv a chránených záujmov vojakov v 50 prípadoch a urážka medzi vojakmi v 60, informoval minister.
mab pa