Bratislava 29.januára (TASR) - Šéf Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Ivan Saktor je spokojný s priebehom ostrého štrajku železničných odborov proti rušeniu regionálnych tratí, do ktorého sa zapojilo viac ako 70 % zamestnancov železníc. Domnieva sa, že v prípade pokračovania autoritatívnej politiky novej vlády voči sociálnym partnerom budú takéto nátlakové akcie s priamym obmedzovaním činností zamestnávateľov pribúdať aj v iných odvetviach. Saktor pritom za KOZ opätovne zdôrazňuje možnosť iniciovania hodinového generálneho štrajku.
"Štrajk železničiarov je výsledkom provokácií zo strany vlády, keď o svojich vážnych rozhodnutiach zasahujúcich celú spoločnosť iba informuje sociálnych partnerov a nie je s nimi ochotná na nich priamo pracovať," uviedol dnes pre TASR I. Saktor.
Predstavenstvo KOZ na svojom dnešnom zasadnutí prijalo výzvu adresovanú predsedovi vlády SR, aby so železničnými odbormi vstúpil do rokovaní o plánovanom rušení a obmedzovaní vlakových spojov. Predstavenstvo sa tiež uznieslo, že železničiari môžu v prípade pokračovania svojich štrajkových aktivít od KOZ očakávať morálnu i materiálnu podporu.
Okrem rušenia osobnej prepravy na 25 regionálnych tratiach I. Saktor medzi ďalšie problémy z pohľadu odborárov zaraďuje pripravovanú novelizáciu Zákonníka práce, zvyšovanie cien energií či prípadné nedodržanie mzdových nárokov z kolektívnej zmluvy pracovníkov verejného sektora.
Na základe záverov poslednej tripartity k zákonníku práce síce odborári podľa neho pristupujú na expertné prerokovávania tejto legislatívnej normy so zástupcami vlády, ale odbory realizujú aj ďalšie kroky, ktoré môžu vyústiť do generálnych štrajkov. "Politické argumenty vlády k zákonníku práce môžu totiž pretrvávať a preto riziká z neho vyplývajúce osvetľujeme zamestnancom priamo v regiónoch. Ak získame v podnikoch pre nátlakové akcie aspoň 50-% podporu, zorganizujeme hodinový generálny štrajk," konštatoval I. Saktor s tým, že najväčšia nespokojnosť okrem železníc je badateľná aj medzi zamestnancami vo verejnej službe a v odvetviach náročných na plyn. "Podniky z tejto oblasti po zvýšení cien už začali avizovať hromadné prepúšťania," dodal I. Saktor.