Bratislava 29. januára (TASR) - Podľa bývalej ministerky financií SR Brigity Schmögnerovej nemá vstup do NATO v súčasnosti pre Slovensko taký význam, ako by bol mal pred niekoľkými rokmi. Zároveň však podľa nej neexistujú dôvody pre nevstúpenie do aliancie.
Exministerka, v súčasnosti výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN, vystúpila na pôde Slovenskej akadémie vied k problematike súvislostí a dôsledkov rozširovania Európskej únie.
Okrem iného upozornila na posilňovanie spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky únie, ktorá by mohla prebrať niektoré úlohy NATO. Na druhej strane, aliančné spojenectvo má podľa nej význam z hľadiska bilaterálnych vzťahov SR so Spojenými štátmi a Kanadou.
Vstup Českej republiky, Maďarska a Poľska do NATO v roku 1999 priniesol týmto krajinám podľa šéfky EHK akceleráciu ekonomického rozvoja. V súčasnosti však takúto akceleráciu už nemožno očakávať.
Po nadchádzajúcom rozšírení Európskej únie B. Schmögnerová očakáva faktické vytvorenie tzv. trojrýchlostnej EÚ, namiesto súčasnej dvojrýchlostnej - vzhľadom na ekonomický rozvoj a stupeň integrácie. Tretiu, najmenej rozvinutú zložku v tomto usporiadaní budú tvoriť práve noví členovia z radov postkomunistických krajín.
Predmetom kritiky vo vystúpení bývalej ministerky sa stala daňová politika slovenskej vlády, ktorá je podľa nej opačná, ako sú trendy v Európskej únii. Tá na rozdiel od Bratislavy čoraz viac prenáša ťažisko na priame dane. Korekcie v daňovom systéme po vstupe do EÚ budú mať preto podľa nej nepriaznivé ekonomické následky.
Besedu na tému "Rozširovanie EÚ: geoekonomické a geopolitické dôsledky" s B. Schmögnerovou zorganizovala Slovenská asociácia Rímskeho klubu (SARK).