Bratislava 30. januára (TASR) - Originálnou mletou štipľavou paprikou z Maďarska pokrstil dnes najnovšiu knihu spisovateľa Gregora Martina Papusceka s názvom Peštiansky perkelt minister kultúry SR Rudolf Chmel.
Papucsekova publikácia je prvým tohtoročným pôvodným dielom z pera slovenského autora, ktoré vydalo vydavateľstvo Ikar. Obsahuje zážitky a príbehy z Maďarska, kde Papucsek pôsobil od roku 1992 ako spravodajca a reportér Slovenského rozhlasu. Vybrané materiály sčasti sprostredkúvajú najnovšiu históriu južných susedov a okrem toho sú plné humoru a radosti z maličkostí.
Papucsek sa narodil 1. augusta 1954 v slovenskej dedinke Mlynky neďaleko Budapešti. Všetky svoje štúdiá absolvoval na slovenských školách a ako vysokoškolský štipendista sa dostal na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1977 začal písať pre maďarský magazín Népszabadság, odtiaľ prešiel do novín Új Szó a napokon prispieval aj do revolučných novín Verejnosť. Od roku 1992 pracuje v Slovenskom rozhlase ako vyslaný spravodajca v Budapešti.
Papucsekova kniha Peštiansky perkelt by mala v jeseni tohto roku vyjsť aj v českom preklade. "Kniha dostala taký názov preto, lebo perkelt býva obyčajne štipľavý a pikantný, a to je aj jej ambíciou," prezradil zrod pomenovania svojej novej kolekcie krátkych próz samotný autor. V kníhkupectvách sa objaví v náklade 7000 výtlačkov.
Spoločne s jeho prózou vydavateľstvo Ikar uviedlo na trh aj zbierku najznámejších slovenských ľúbostných básní s názvom Verše po objatí. Súbor zamilovaných básničiek zostavila Nataša Ďurinová a čitatelia v ňom nájdu diela Milana Rúfusa, Daniela Heviera, Jozefa Urbana, Jána Smreka, Júliusa Lenka, Jána Kostru, Laca Novomeského, Kamila Peteraja, Vojtecha Mihálika, Miroslava Válka, Ľubomíra Feldeka, Rudolfa Čižmárika, Jána Štrassera a ďalších. Spomedzi ženských autoriek sú v knihe zastúpené verše Magdy Baloghovej, Maši Haľamovej, Dany Podrackej, Jany Kantorovej-Bálikovej a Naty Hosťoveckej.
Šéfka Ikaru Gabriela Belopotocká uviedla, že jej vydavateľstvo dodalo v roku 2002 na knižné pulty spolu 220 nových titulov. Približne rovnaké množstvo kníh plánujú vydať i v tomto roku, pričom každý mesiac by to mala byť minimálne jedna nová pôvodná publikácia od niektorého zo slovenských spisovateľov. Na trhu by sa tak mali objaviť Memoáre Júliusa Satinského, zbierka rozhovorov s Petrom Lipom či próza Pozri sa, nič nie je vidieť od Michala Hvoreckého.