ú smrť. Chcem vám prezentovať pohľad pro life skupín na problematiku potratov. Podotýkam, že členmi týchto skupín nie sú len muži, ale aj ženy.
Základným princípom „Pro Life“ organizácií je ochrana a podpora ľudského života. Podľa vedeckých faktov, najmä z genetiky a vývojovej biológie, sa ľudský život začína počatím. Od momentu počatia je len otázkou času, kým sa vyvinie do podoby človeka, ktorý dokáže myslieť, rozprávať, pohybovať sa. Neexistuje žiadny moment vo vývoji človeka, ktorý by presne stanovoval hranicu, odkedy sa človek stáva človekom. Jednoznačný je len moment počatia. Určovanie umelej hranice vzniku človeka je vedecky nepodložené, a preto aj morálne neprípustné.
Potrat, ktorý sa nesprávne nazýva aj ako „slobodná voľba ženy“, je jednostrannou voľbou zo strany už narodeného človeka a znamená usmrtenie nenarodeného človeka. Človeka, ktorý je jedinečnou bytosťou vďaka svojej unikátnej genetickej výbave. Človeka, ktorý mal už geneticky zakódované svoje vlastnosti – farbu očí, vlasov, pokožky, pohlavie a iné. Najjednoduchším riešením nechceného tehotenstva je potrat. Omnoho ťažšie je hľadať riešenie, ktoré umožní žiť obom matke aj dieťaťu. Žena môže rozhodovať o svojom tele, nie však o živote a smrti iného človeka.
Zodpovedný je aj otec
Počaté dieťa je iný človek, nakoľko disponuje jedinečným genetickým vybavením, často aj odlišnou krvnou skupinou, ako má matka. Usmrtenie bezbranného nenarodeného človeka znamená narušenie vzťahu matky a dieťaťa, stratu dôvery, istoty a lásky, ktoré matka od počiatku ľudstva stelesňovala.
Potrat zasahuje do života viacerých osôb. Počaté dieťa je postihnuté najviac. Je mu odoprené prvé a základné ľudské právo na život. Bez tohoto práva ostatné práva strácajú zmysel. Postihnutá je aj matka, žiaľ, niekedy na celý život. Pritom je v mnohých prípadoch k potratu prinútená, svojím partnerom, rodinou alebo okolím. Miesto pomoci a pochopenia sa jej ponúka iba jedna alternatíva – potrat. Otec dieťaťa je za takýto stav často najviac zodpovedný. Miesto aby prevzal zodpovednosť, alibisticky sa jej zbavuje a ťarchu ťažkého rozhodovania necháva na matke. Potraty sa dotýkajú aj verejnosti. Potrat otvára cestu znevažovaniu hodnoty ľudského života. Aj vďaka existencii potratu ľudia ľahšie prijímajú možnosť eutanázie – zabíjania starých a nevládnych ľudí, sú viac naklonení možnosti klonovania. Majú znížený prah vnímania hodnoty človeka.
Sme presvedčení, že každý má právo na život. Právo na život má tak poslanec parlamentu, člen vlády, robotník, učiteľ, starček, chorý človek na nemocničnom lôžku ako aj dieťa, i nenarodené. My všetci máme právo na život. Aj tí, ktorí sa nedokážu brániť.