BRATISLAVA – Firmy majú od začiatku roka možnosť ručiť za úver hnuteľným majetkom aj bez toho, aby ho banke odovzdali. Banka si môže v novom registri overiť, či naň už neexistuje záložné právo. Hoci sa systém ešte len rozbieha, jeho podmienky sú podľa britského týždenníka Economist lepšie ako v západnej Európe, kde sa tvorili po stáročia.
Malí a strední podnikatelia, ktorí nevlastnia veľmi hodnotnú nehnuteľnosť, môžu ako záruku použiť napríklad stroje, technológie, dopravné prostriedky, inventár či zásoby. Môžu sa s bankou dokonca dohodnúť aj na založení práv a výnosov, ktoré ešte len vzniknú v budúcnosti. Notárska komora tieto záložné práva eviduje a každý veriteľ v registri zistí, či už záložné právo na daný majetok existuje. Dozvie sa tiež, v akom poradí by bola jeho pohľadávka v prípade bankrotu dlžníka uspokojená.
Stále však záleží aj na ochote firiem zadlžovať sa a splniť náročné podmienky bánk. „V konečnom dôsledku bude aj tak rozhodovať celkové hodnotenie rizika úverového obchodu zo strany banky,“ myslí si finančný riaditeľ firmy Chemza Strážske Luděk Klč.
Peter Dragúň z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania hovorí, že v registri zatiaľ veľa zápisov nie je, systém sa ešte len rozbieha, ale bude pružnejší ako doteraz. „U nás sa to jednoznačne pozitívne prejaví v mikropôžičkovom programe. Ten je určený pre najmenšie firmy, ktoré často nehnuteľnosti nemajú,“ povedal. „Reforma umožní napríklad reálne zakladať hnuteľný majetok, ktorý firma kúpi z mikropôžičky.“ Zatiaľ žiadny podnikateľ u nich možnosť zápisu nevyužil.
Slovenská sporiteľňa už v tomto roku úvery podľa nových podmienok poskytla. Eva Güttlerová zo sporiteľne vysvetlila, že to, či je pre nich ručenie hnuteľným majetkom rovnocenné s nehnuteľným, závisí od konkrétneho majetku a klienta.
VÚB naďalej uprednostňuje ručenie za úver nehnuteľnosťami. „Má dlhšiu životnosť a jeho trhová cena sa vekom neznižuje,“ povedal Marián Horváth z VÚB. Ručenie hnuteľným majetkom akceptujú, ak ide o ucelený prevádzkový komplex – záložné právo sa zriadi samostatne na nehnuteľnosť a zvlášť na ostatný majetok. Inak prichádza do úvahy len ručenie hodnotnými, samostatnými predmetmi, pri ktorých sú minimálne náklady na demontáž.