
Minister vnútra Ivan Šimko musí po šiestich týždňoch v novej funkcii čeliť spoločensky veľmi citlivému prípadu.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA – Policajnú stanicu v Revúcej, kde minulý týždeň v piatok zomrel Karol Sendrei, navštívil včera minister vnútra Ivan Šimko.
Po rozhovore s vyšetrovateľom získal dojem, že v niektorých výpovediach sú nejasnosti. Do vyšetrovania nemieni nijako zasahovať a ani vyvíjať nátlak na vyšetrovateľa. Považuje ho za „schopného a energického“, potrebuje však čas na vyšetrenie citlivého prípadu. Minister považuje za orientačnú lehotu vyšetrenia mesiac, ale nechce, aby bola rýchlosť na úkor kvality.
Na otázku, prečo policajti na stanici neprivolali k ťažko zranenému Sendreiovi lekára, Šimko reagoval slovami: „Je to otázka, ktorú vyšetrovateľ musí klásť tým, ktorých sa dotýka.“ Rovnako nie je oprávnený pred skončením vyšetrovania vyjadriť sa k otázke rasového motívu. Šéfovi rómskeho parlamentu Ladislavovi Fízikovi ponúkol spoluprácu.
Ministra neprekvapuje, že po šiestich týždňoch vo funkcii čelí veľkému problému. „Taký je život. Keď som súhlasil s nástupom do funkcie ministra vnútra, uvedomoval som si, že je to rezort, ktorý vyžaduje absolútne nasadenie. Nemôžem potvrdiť, či budú nasledovať ďalšie opatrenia personálneho charakteru. Závisí to od zistení skutkového stavu,“ povedal Šimko, ale vyvodenie konkrétnej zodpovednosti aj voči nadriadeným obvinených policajtov nevylúčil.
Kolektívne obviňovanie policajtov jednoznačne odmietol: „Po tomto prípade vznikla určitá hystéria voči policajnému zboru, ktorá nie je celkom oprávnená a spravodlivá. Ak niekto urobí chybu alebo sa dokonca dopustí trestného činu, tak jeho tieň nemôže padať na ľudí, ktorí s tým nič nemajú a sú nevinní.“
V súvislosti s technickým vybavením polície priznal, že tento prípad mu objasnil niektoré nedostatky. Za nevhodné označil pripútavanie zadržaných s podozrením, že sú pod vplyvom alkoholu, ku skobám, umiestneným na policajných staniciach. Šimko chce nájsť dôstojnejšie riešenie.
Za chybu tiež považuje zrušenie povinných psychotestov policajtov. „Treba sa k nim vrátiť. Ukázalo sa, že policajti, ktorých z rozličných dôvodov prepustili zo služby, ich neurobili s vyhovujúcim výsledkom,“ dodal minister.
PETER KARPÁTY, ERIKA KRČOVÁ