
Policajné násilie.
Poznáme ho aj u nás. Karol Sendrei by mohol rozprávať. Keby prežil.
Rozdiel je však jednoznačný: haitský imigrant Abner Louima, na ktorého si pred štyrmi rokmi vyšliapli newyorskí policajti, dostal vo štvrtok odškodnenie 8,7 milióna dolárov (435 miliónov korún). Hlavný policajný vinník Justin Volpe už sedí v base a bude tam 30 rokov. Sedí aj jeho hlavný komplic. Ďalších štyroch policajtov odsúdili za spoluúčasť.
Ani v New Yorku to ale nešlo bez komplikácií. Policajti svojich zatĺkali a kryli. Trvalo takmer štyri roky, kým priznali vinu a začali meniť svoje vnútorné poriadky.
Prípad vyvolal množstvo otázok. Stal sa dôkazom policajného násilia voči príslušníkom etnických menšín a americká spoločnosť sa musela začať s týmto problémom vyrovnávať. Odvtedy sa objavilo viacero podobných nechutných zásahov. Exemplárne vyriešenie prípadu Louima ale Amerike pomohlo.
Aj ten najúbohejší z úbohých má dnes v ruke argument: ani policajná uniforma nedovoľuje zaobchádzať s človekom ako s vecou. Louimovi právnici včera vyhlásili, že v posledných dňoch im telefonovali desiatky ľudí, ktorí chceli radu, ako postupovať, keď sa stali obeťou policajtov.
Abnera Louimu zatkli 9. augusta 1997 po incidente pred newyorským klubom. Policajti boli vraj presvedčení, že Louima napadol jedného z ich kolegov. Preto ho na toaletách zmlátili a ponížili.
Louima mesto a políciu zažaloval. Po štyroch rokoch pristúpil na mimosúdne vyrovnanie. Zodpovednosť prevzalo vo veľkej miere mesto New York - zaplatí 7,125 millióna. Platiť však bude aj policajný zbor - 1,625 milióna. V oboch prípadoch ide o historickú udalosť. Tak veľa ešte mesto pri urovnávaní policajnej brutality nezaplatilo. Policajti platia podľa denníka New York Times vôbec prvýkrát.
„Nepovažujem sa za boháča, myslím len, že som mal šťastie, že ešte žijem a dočkal som sa spravodlivosti,“ povedal Louima.
V žiadnom prípade mu totiž nešlo len o peniaze. Na odškodné pristúpil len potom, ako nadobudol presvedčenie, že polícia začala aj s reformou. Policajti prechádzajú tréningom a sú pod neustálou kontrolou disciplinárnych komisií. Okrem toho pri trestaní policajnej brutality zasadajú aj civilné poroty. Zrušilo sa aj pravidlo, ktoré policajtom dávalo 48 hodín na vysvetlenie ich postupu.
„V ten deň, keď sa to stalo, som sa zaprisahal, že urobím všetko pre to, aby násilie, ktoré som zažil ja, nezažili moje deti a deti všetkých ostatných,“ povedal Louima.
MATÚŠ KOSTOLNÝ