
Bývalý militantný aktivista a vodca skupiny hippies Ira Einhorn sa pokúša podrezať si hrdlo vo svojom dome vo francúzskom Champagne-Mouton. FOTO -TASR
Dramatickým gestom sa včera bránil zatknutiu a vydaniu do rúk americkej spravodlivosti 61-ročný bývalý hippie z Philadelphie Ira Einhorn. Po rokoch pokojného azylu na francúzskom vidieku mu včera súd v Paríži definitívne zamietol odvolanie a nariadil jeho vydanie do USA, kde bol v roku 1993 za vraždu odsúdený v neprítomnosti na doživotie.
Keď policajti obkľúčili jeho dom v Champagne-Mouton, podrezal si hrdlo kuchynským nožom, no nespôsobil si smrteľné zranenie. „Za toto môže (premiér) Lionel Jospin. Posiela ma do Ameriky a pritom vie, že tam strávim zvyšok života vo väzení bez súdu,“ stačil Einhorn vyrieknuť pred kamerami France 2, keď jeho manželka vpustila novinárov do domu.
Získal čas
Einhornovi sa tak podarilo získať čas. Súd v Paríži súhlasil, že počká s vydaním, kým jeho odvolanie preštuduje súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ten si môže vyžiadať nový odklad. „Bol to politický akt. Sudcov mal na svojej strane, ale politici boli proti nemu,“ povedala jeho manželka Anikka.
Odkedy Einhorna objavili v roku 1997 v západnom Francúzsku, kde žil pod falošným menom, stal sa kameňom úrazu americko-francúzskych vzťahov. Francúzi pociťovali sympatie k jeho rebelskej minulosti a bránili ho pred trestom smrti, zatiaľ čo USA, pobúrené jeho idylickým životom na francúzskom vidieku, obvinili Paríž z „ukrývania vraha“. Francúzsky súd najskôr odmietol jeho vydanie z dôvodu nekompatibility francúzskych a amerických zákonov. Po niekoľkoročnej ságe pred francúzskymi súdmi Jospin napokon podpísal žiadosť o jeho vydanie, keď dostal od Washingtonu záruky, že proces bude obnovený a nehrozí mu trest smrti. Túto podmienku si v roku 1998 stanovila francúzska justícia.
Posledný odklad jeho vydania znovu pobúril USA. Philadelpský sudca ho nazval „pozvánkou na útek“.
Vrah alebo symbol?
V 60. rokoch bol Einhorn symbolom vtedajšej kultúry hippies, známou osobnosťou philadelpských kaviarní a klubov, v ktorých rozvíjal svoje teórie o kontrole myslenia a kreatívnom užívaní drog. Jeho dlhoročná priateľka Holly Madduxová zmizla v roku 1977. O 18 mesiacov neskôr polícia našla jej telo v kufri na toalete pri prehliadke Einhornovo bytu. Bola ubitá na smrť. Einhorn ušiel z USA v roku 1981 krátko predtým, ako sa mal objaviť pred súdom. Vinu dodnes popiera, tvrdí, že je „obeťou sprisahania FBI a CIA“.
Potom sa niekoľko rokov túlal po Európe. V čase procesu vo Philadelphii (sudcom trvalo dve hodiny, kým nad ním vyriekli rozsudok) si Einhorn so svojou manželkou švédskeho pôvodu práve zariaďoval dom na francúzskom vidieku, kde dodnes pestuje biopotraviny a píše knihy. „Keď obnovia proces, prežijem zvyšok života za mrežami. Keď nie, riskujem elektrické kreslo. V krajine ľudských práv to tak chodí,“ povedal v máji pre denník Figaro.
Story speňažila rodina obete
Príbeh Einhorna - symbolu generácie hlásajúcej nenásilie, je zlatou baňou a pripravuje sa o ňom aj televízny seriál podľa knihy Stevena Levyho Poľovačka na jednorožca alebo Vražda vo veku vodnára. Autorské práva na tento seriál už speňažila rodina zavraždenej. Aby Einhorn nemohol vôbec profitovať zo svojho príbehu, dosiahla rodina zavraždenej, že bol odsúdený na rekordnú pokutu - 907 miliónov dolárov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ