Pre rakúskych slobodných (FPÖ) je referendum azda najobľúbenejší spôsob, ako vyvíjať politický tlak a vylepšovať si percentá popularity. V skutočnosti im možno nejde o samotné hlasovanie, úplne stačí pozornosť, ktorú ním majú zaručenú. Právni experti referendá na témy navrhované slobodnými spochybňujú.
Inak to nie je ani v prípade ľudového hlasovania o vstupe kandidátskych krajín do EÚ. Staronovú myšlienku oprášila vicepremiérka vlády a šéfka FPÖ Susanne Riessová-Passerová vo štvrtok na stretnutí s komisárom EÚ pre rozšírenie Günterom Verheugenom.
Ak čakala podporu od človeka, ktorý minulý rok na jeseň vydesil Európu podobnou iniciatívou, neuspela.
Keď vtedy Vergheugen nahlas rozmýšľal o referende v Nemecku, Riessová-Passerová ho pochválila: Je to správne a zodpovedá to našej požiadavke, aby únia bola úniou občanov.
Po štvrtkovom stretnutí sa však Verheugen na túto tému odmietol čo i len vyjadriť. Neoficiálne sa diplomatické kruhy EÚ vyjadrili proti. Konanie referenda je ale vnútornou záležitosťou Rakúska, do ktorej únia nemôže zasahovať.
Vždy, keď vládni slobodní vytiahnu referendum, opakuje sa rovnaký scenár. Riessová-Passerová s podporou Jörga Haidera pripomína právo občanov vyjadriť sa k dôležitým otázkam. Nikto by o jej dobrom úmysle nepochyboval, keby nebolo známe, že drvivá väčšina voličov a funkcionárov strany je proti rozšíreniu na východ. A také sú aj argumenty FPÖ.
Koaliční ľudovci referendum odmietajú aj na úkor napätých vzťahov v koalícii. „Nemôžem akceptovať, aby sme my rozhodovali o osude iných,“ hovorí kancelár Wolfgang Schüssel. Nehovoriac o tom, že odmietnutie vstupu by veľmi poznamenalo bilaterálne vzťahy, a to ide väčšinou o susedné krajiny.
Keď zabudneme na politickú rovinu, nemá iniciatíva slobodných oporu ani v rakúskom zákonodarstve. Podľa právneho experta Heinza Mayera sa môže referendum usporiadať iba o existujúcom zákone. A rozšírenie EÚ nie je súčasťou žiadneho zákona. Hlasovať by občania mohli o zmluve z Nice potom, čo ju schváli rakúsky parlament, vysvetlil ďalej pre rakúsku agentúru APA. Práve po šokujúcom odmietnutí zmluvy v Írsku dostali rakúski slobodní krídla. Ľudovci sú však proti.
Slobodní navrhujú petičnú akciu na rovnakú tému aj v spolkovej krajine Burgenland, ktorá susedí so Slovenskom a pre obavy o prihraničnú oblasť nie je na rozšírenie naladená. Rozhodovať na krajinskej úrovni o rozširovaní únie však zákon nedovoľuje, namietajú právnici.
Momentálne tak slobodným nechýba len súhlas koaličných partnerov, ale aj príslušný zákon. Darí sa im však diskusiou o referende rozpútavať vášne. A kedže sa u našich susedov seriózne nediskutuje o kladoch a záporoch prijatia nových členov, v pomyselnom súboji, v ktorom ide aj o nás, slobodní vedú.
MIRIAM ZSILLEOVÁ