BRATISLAVA. Ibrahim, bojovník zo Západu, sa rozhodol pripojiť k Islamskému štátu. Chcel pomáhať Sýrčanom a žiť v kalifáte pod prísnymi islamskými pravidlami. „Mnohí ľudia, sú pri príchode nadšení z toho, čo videli na internete,“ hovorí pre CBS.
Zistil však, že realita sa s predstavami z internetu nezhodovala. Namiesto pomoci ľuďom trpiacich vo vojne videl milencov ukameňovaných za cudzoložstvo, či stínanie hláv humanitárnych pracovníkov, novinárov a ďalších civilistov.
Nie je výnimkou, za posledné roky sa k militantom z Islamského štátu pridalo desiatky tisíc ľudí. Sľubovali im luxusný a dobrodružný život. Podobne ako Ibrahim, mnohí svoje rozhodnutia oľutovali po tom, čo spoznali skutočnú realitu.
Medzinárodné centrum pre štúdium radikalizácie a politického násilia (ICSR) v tohtotýždňovej správe popisuje rastúci fenomén odpadlíkov, ktorí začínajú hovoriť o tom, prečo opustili Islamský štát.
„Odpadlíci poskytujú jedinečný pohľad do života v Islamskom štáte,“ uvádza sa v správe. „Ich príbehy tiež môžu slúžuť ako účinný nástroj v boji proti nemu. Samotná existencia týchto odpadlíkov rozbíja obraz jednoty a odhodlania, ktorými sa Islamský štát snaží prezentovať.“
Správa skúmala rozhovory, ktoré poskytli 58 bývalí islamisti svetovým médiám. Sú medzi nimi aj ženy a bojovníci zo západnej Európy či Austrálie. Niektorí odišli, lebo sa im nepáčilo, že musia bojovať s inými sunnitskými skupinami a útočiť na civilistov.
Brutálnejšiu armádu než Islamský štát nezažiliČítajte
Bez luxusných domov
Iných omrzelo zvýhodňovanie ostatných bojovníkov a zneužívanie veliteľmi, alebo boli sklamaní z toho, že život islamského bojovníka bol omnoho menej vzrušujúci a luxusný, ako si predstavovali a ako im ho predstavoval Islamský štát.