Univerzálny recept na teplotu podávaného vína neexistuje. Optimálna teplota závisí od toho, či ide o víno šumivé alebo tiché, biele, ružové alebo červené, suché alebo sladké atď. Vyššia teplota zvýrazňuje cukry a alkohol, nižšia triesloviny. Záleží od toho, kto čo uprednostňuje. Dôležité je, aby sa dosiahla vyváženosť všetkých chuťových zložiek. Sladšie vína sa zvyčajne pijú vychladenejšie a, naopak, ťažšie červené vína s vyšším obsahom trieslovín sa podávajú v „izbovej“ teplote.
Hovädzie na cibuli
Hovädzie zadné umyjeme, osušíme a nakrájame na plátky. Strúčik cesnaku, lístky majoránu a bazalky nakrájame nadrobno, zmiešame so soľou a mletým čiernym korením a zmesou potrieme plátky mäsa. Potom na tuku osmažíme nakrájanú slaninu a strúčik cesnaku, pridáme mäso a opečieme ho po oboch stranách. Podlejeme vínom, pridáme za hrsť vopred namočených sušených hríbov, prikryjeme a dusíme. Medzitým nakrájame na väčšie kúsky cibuľu, petržlen a zelerovú vňať. Keď sa víno odparí, pridáme zeleninu a opečieme ju. Nakoniec pridáme klinčeky a keď je zelenina opečená, tak aj nakrájané paradajky. Podľa potreby podlejeme vodou a dusíme, až kým mäso nezmäkne.
Potom mäso vyberieme a šťavu z neho prepasírujeme.
Na zapíjanie môžete vyskúšať Rulandské modré, neskorý zber, ročník 2000, Víno Mrva & Stanko, z Nitrianskeho vinohradníckeho rajónu, Mojmírovce, obsah alkoholu 12 percent. V jeho vôni nájdete orechy i dym, v chuti tmavé zrelé kôstkoviny až lekvár a príjemne potlačené triesloviny. (dav)