Bajkonur 2. februára (TASR) - Ruská bezposádková loď Progress M-47 vyštartovala dnes o 13.59 h SEČ z kazašského kozmodrómu Bajkonur k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) za účelom doplnenia zásob pre posádku.
Zásobovacia loď vyštartovala presne podľa plánu aj napriek sobotňajšej tragédii amerického raketoplánu Columbia, ktorý sa len 16 minút pred plánovaným pristátím rozlomil vo vysokej rýchlosti na niekoľko kusov a pripravil o život všetkých sedem členov medzinárodnej posádky.
V dôsledku obrovskej tragédie panovala na hlavnej odpaľovacej rampe ruských vesmírnych lodí v kazašskej stepi pred štartom Progressu smútočná nálada.
"Všetci sú v šoku. Nikto nečakal takúto tragédiu a všetci cítime hlboký smútok a žiaľ," povedal Oleg Urusov, šéfredaktor hlavného vesmírneho magazínu Bajkonuru s názvom Kosmodrom.
"Obyvatelia Bajkonuru i ľudia z vesmírnemu priemyslu a oblasti výskumu vesmíru považujú tragédiu Columbie ako za ich vlastnú. Smútia, ako keby stratili svojich vlastných blížnych," uviedol.
Bezposádková loď Progress M-47 vzlietla z Bajkonuru o 15.59 h moskovského času na nosnej rakete Sojuz-U a pre trojčlennú americko-ruskú posádku ISS vezie tri tony zásob vody, potravín, kyslíka a paliva. Kontakt s ISS sa očakáva v utorok.
Vo svetle tragického konca 16-dňovej misie raketoplánu Columbia poslali predstavitelia ruského vesmírneho programu svojim amerických kolegom sústrastné telegramy a vyjadrili obavy, že v dôsledku tragédie môže byť ruský vesmírny program, ktorému zúfalo chýbajú financie, nútený obmedziť vysielanie ľudskej posádky a zásob na ISS.
"Kozmonauti a astronauti sú jedna veľká rodina a ja osobne - a myslím, že aj moji kolegovia - to pociťujem ako veľkú osobnú stratu," reagoval na tragédiu ruský kozmonaut Jurij Jusačov, ktorý velil posádke ISS v roku 2001.
"Som presvedčený, že včerajšia tragédia bude mať veľký vplyv na budúcnosť medzinárodnej vesmírnej stanice," aspoň na lety raketoplánov, dodal.
Raketoplány dokážu vyniesť do vesmíru až 100 ton nákladu, zatiaľ čo ruské zásobovacie lode Progress len niečo cez päť ton. Po zrušení svojej dlhoročnej vesmírnej stanice Mir v roku 2001 Rusko sústredilo svoj vesmírny program na medzinárodný projekt ISS, na ktorom sa zúčastňuje 16 krajín na čele s USA.
Bezposádková zásobovacia loď Progress M-47 vyštartovala z kozmodrómu Bajkonur - rovnakého miesta, ktoré v roku 1961 vypravilo do vesmíru prvého človeka, ruského kozmonauta Jurija Gagarina.
Štart Progressu M-47 je v poradí 418. štartom vesmírnej lode a výročným 100. štartom rakety Progress. Bajkonur, ktorý si v súčasnosti prenajíma Ruská federácia od Kazachstanu, bol miestom niekoľkých nešťastí. K najväčšiemu z nich došlo v októbri 1960, keď pri explózii rakety R-16 zahynulo 91 ľudí.