
Mnohí rodičia by radi učili svoje deti doma, zákon im to však nepovoľuje. V susedných Čechách táto forma vyučovania povolená je. FOTO – AUTORKA
Možnosť domáceho vzdelávania však u nás nie je povolená. Zákon totiž stanovuje povinnú desaťročnú dochádzku. Pani učiteľka si s tým spôsobila veľké problémy a hrozí jej aj súd a niekoľkoročné väzenie.
Ona sa však nebojí, o pomoc chce požiadať aj Európsky súd pre ľudské práva. Odborníci jej veľké šance na výhru nedávajú. Porušila totiž naše zákony.
Rodičia chcú domáce vzdelávanie
Možnosť domáceho vzdelávania by uvítali viacerí rodičia. Svoje dieťa by učili doma a do školy by chodilo len raz za polroka na preskúšanie.
V Čechách sa domáce vzdelávanie overuje už niekoľko rokov a sú s ním dobré výsledky. Zistilo sa, že deti, ktoré učia rodičia doma, sú často odvážnejšie, vedia lepšie komunikovať a majú prehľad o mnohých veciach. Deti, ktoré učia rodičia, dokonca vedia viac ako ich rovesníci.
Existujú, prirodzene, aj výnimky. Ak sa rodičia dieťaťu dostatočne nevenujú a ono nemá potrebné vedomosti, riaditeľ školy môže rozhodnúť o skončení domáceho vzdelávania.
Experiment však celkovo dopadol dobre, a preto si českí rodičia od budúceho školského roku budú môcť vybrať i túto formu vzdelávania.
Slovenskí rodičia si počkajú
Na Slovensku však stále platí povinná desaťročná školská dochádzka. Kvôli zavedeniu domáceho vzdelávania by sa muselo zmeniť niekoľko zákonov.
Minister školstva Martin Fronc síce denníku SME sľúbil, že sa na tento problém pozrie, či však domáce vzdelávanie do návrhu nového školského zákona zakomponuje, je otázne.
Stanovisko štátneho tajomníka Lászlóa Szigettiho, ktorý má túto oblasť na starosti, sa nám nepodarilo získať. Jeho kolega František Tóth hovorí: „Čo sa týka princípu, som za povolenie rodinnej výchovy. Sám by som to nikdy nechcel vyskúšať, ale pre tých, ktorí si veria a majú na to predpoklady – i odborné – nemáme klásť prekážky.“
Rodičia začali bojovať
Ministerstvo sa však zrejme otázkou domáceho vzdelávania bude musieť vážne zaoberať. Rodičov, ktorí majú o tento typ vzdelávania záujem, pribúda. Podľa kompetentných tlaky „zdola“ silnejú. Nedávno v Prešove vznikla Spoločnosť priateľov domácej školy. „Domáca škola predstavuje jednu z foriem ako aktívne realizovať právo rodičov na to, aby v prvom rade oni určovali systém výchovy a vzdelávania svojich detí tak, ako to zaručuje ústava,“ myslí si predseda spoločnosti Marián Cipár.
Domáce vzdelávanie sa vo svete týka asi jedného promile žiakov, pretože nie je vhodné pre každého. V každom prípade je dobré mať možnosť si vybrať – napríklad v prípadoch, ak ide o dieťa vyžadujúce individuálny prístup či zdravotne postihnuté.