d medzi kvalitou a odbornosťou absolventov našich škôl a tým, čo potrebuje trh práce. Hlavného ekonóma ING Bank JÁNA TÓTHA sme sa spýtali na perspektívy v tejto oblasti.
Je takýto nesúlad bežný aj v iných krajinách?
„Je to určite oveľa príznačnejšie pre transformujúce sa ekonomiky, ako je Slovensko. Tento nesúlad je zároveň pre daňových poplatníkov veľmi drahý. Vzdelávací systém nákladne produkuje niektoré profesie – napríklad lekárov, ktoré domáci trh nedokáže zamestnať. Po eufórii na začiatku 90. rokov v školstve nedochádza k razantným reformám a to môže mať silný negatívny vplyv na hospodárstvo v strednodobom horizonte.“
Myslíte, že textilné a odevné odvetvie u nás znovu ožije?
„Toto odvetvie je v prevažnej časti spájané s intenzívnou ľudskou manuálnou prácou, ktorá má relatívne nízku produktivitu. Mzdy sú určované na základe produktivity. Je prirodzené, aby Slovensko na ceste dobiehania životnej úrovni vyspelejšieho sveta sa odkláňalo od odvetví z nízkou produktivitou.“
Ako sa zmenia požiadavky trhu práce po našom vstupe do Európskej únie?
„Výrazne by mala vzrásť kvalita štátnej správy, ale aj v určitých oblastiach vysokého školstva a zdravotníctva.“
Potreba ľudí vo výrobných odvetviach sa zavádzaním novej techniky a počítačov znižuje. Kde nájdu v budúcnosti títo ľudia uplatnenie?
„Podiel zamestnanosti v priemysle sa znižuje a presúva sa do služieb. Tento trend vo vyspelejších krajinách prebieha už dlhšie. Na Slovensku bude ten pokles miernejší. Určité oblasti v priemysle, v ktorých má Slovensku tzv. komparatívnu výhodu, budú výrazne podporené rastom nových kapacít financovaných zahraničnými investíciami.“
Dnes naši odborníci nachádzajú uplatnenie aj v západných krajinách, niekedy však aj preto, že sú lacnejší. Z východnej Európy alebo Ázie však prichádza ešte lacnejšia pracovná sila. Aký bude vývoj v tejto oblasti?
„Potenciál porovnateľnej produktivity našich ľudí so západnou Európou by v prípade stabilného politického a hospodárskeho vývoja mal pritiahnuť na Slovensko pracovné miesta. Veľká časť krajín vo východnej Európe, resp. Ázii má nevýhodu vo väčšej nevyspytateľnosti hospodárskeho a politického vývoja, ako aj v horších inštitúciách a infraštruktúre.“