EKONOMIKA: Projekt Legend pomáha využívať intelektuálny kapitál

vyšlo aj v EKO


KOŠICE 13. októbra (SITA) - Konferencia "Ako využiť metódu intelektuálneho kapitálu na Slovensku", ktorá sa koná v Košiciach, uzatvára dvojročný inovatívny projekt Legend (Leverage knowledge for sustainable innovation and growth). Ako v utorok na tlačovej besede pred začiatkom konferencie informovala projektová manažérka Daniela Olejárová zo slovenskej spoločnosti Centire, projekt financovali z prostriedkov Európskej komisie cez program Celoživotného vzdelávania – Leonardo Da Vinci sumou 202 tis. eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Cieľom projektu Legend je prispieť k zlepšeniu využívania znalostí slovenskými malými a strednými firmami a posilniť ich udržateľný rast a inovácie, ako aj ich konkurencieschopnosť,“ povedala Olejárová. Medzinárodné konzorcium počas prvého roka projektu Legend adaptovalo metodológiu intelektuálneho kapitálu pre Slovensko. V rámci projektu sa vyškolilo 19 budúcich trénerov. Prebehli dva tréningy, na prvom sa zúčastnilo 15 zástupcov malých a stredných podnikov z Košíc, Prešova, Banskej Bystrice a na druhom 15 zástupcov vysokých škôl, SAV a vyšších územných celkov z Bratislavy, Nitry, Trnavy a Košíc. Okrem toho vznikli dve metodologické rukoväte popisujúce využitie metódy intelektuálneho kapitálu v strategickom riadení slovenský malých a stredných podnikov a v strategickom riadení slovenských vysokých škôl. V Košickom kraji sú už štyri firmy, ktoré túto metódu využívajú.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt tvoria štyria partneri. Nemecká spoločnosť Wissenskapital je vlastníkom metodológie pre malých a stredných podnikateľov, rakúska Fachhochschule Joanneum v Grazi, ako predstaviteľ univerzitného sektora, má skúsenosti s riadením intelektuálneho kapitálu v akademickom prostredí. Partnerstvo dopĺňajú slovenská spoločnosť Centire s.r.o. a klaster Košice IT Valley, ktorí zabezpečujú implementáciu projektu na Slovensku.

Účastníci konferencie sa dozvedia, ako využiť overenú metódu pre rozvoj slovenských malých a stredných podnikov a ich partnerov - vysoké školy a vedecké inštitúcie. V Rakúsku a Nemecku túto metódu využíva už takmer dve desaťročia niekoľko sto firiem a univerzít.

Konferencia v Košiciach je aj platformou pre výmenu skúseností a nadviazanie vzťahov medzi malými a strednými podnikmi, ich partnermi a hlavnými aktérmi regionálnych inovačných stratégií v Košickom kraji. Ako povedal Peter Ťapák, člen správnej rady IT Valley Košice, táto metóda pomôže nadviazať kvalitnejšiu a zjednocujúcu reč i komunikáciu medzi podnikateľskými subjektmi, vysokými školami a regionálnou samosprávou s cieľom budovať vlastné regionálne inovačné kapacity v oblasti produkcie tovarov a služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol Mat Kivikas z Nemecka, firmy zachytávajú svoju výkonnosť vo finančných údajoch, ktoré odrážajú výsledky za minulé obdobie. Chýba im však nástroj na zmeranie svojho budúceho potenciálu. Ten spočíva práve v intelektuálnom kapitáli firmy. Metodológia zdôrazňuje, že nehmotný kapitál má významný vplyv na strategické ciele. Zároveň pomáha vedeniu identifikovať, čo môže urobiť, aby fungovanie firmy vylepšilo. Sledovanie intelektuálneho kapitálu umožní lepšie riadiť nehmotné zdroje, zvýšiť sebavedomie a motiváciu zamestnancov. Tiež uistí investorov a ďalšie záujmové skupiny o potenciáli budúcich tržieb. Na regionálnej úrovni sa môže stať aktivizujúcim prvkom pre spoluprácu hlavných aktérov – firiem, vysokých škôl, municipalít či neziskového sektora. Vykazovanie intelektuálneho kapitálu sa rozšírilo aj na verejné inštitúcie na regionálnej a dokonca národnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonomika

Ilustračné foto.

Pesimizmus prevládal aj u podnikateľov v obchode a v službách.


SITA

Podpora zahŕňa jednoduchšie úverové podmienky.


TASR
Ladislav Nagy sa podieľal na projektovaní najväčších mostov cez Dunaj ako Prístavný most a Apollo most.

Kratšie mosty je lepšie postaviť nanovo, hovorí projektant Ladislav Nagy.


39
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu