na prerušenie štrajku železničiarov. Týmto podľa prezidenta KOZ SR Ivana Saktora vznikla na Slovensku situácia, keď ktorýkoľvek štrajk môže byť paralyzovaný. Hrubé zasiahnutie do práva občana na štrajk označil za nebezpečný precedens.
KOZ tento fakt pociťuje ako celospoločenský a celoodborový problém. Podľa toho bude KOZ na situáciu reagovať. Predbežné opatrenie súdu označil Saktor za účelový a zmätočný dokument, písaný narýchlo, s formálnymi chybami, čo dokazuje, že súd konal pod nátlakom.
Centrálny štrajkový výbor štrajk prerušil, ale urobí všetky právne kroky, aby uznesenie súdu napadol. Zároveň KOZ využije svoje medzinárodné kontakty, aby oboznámila zahraničné odborové centrály s tým, ako sa na Slovensku umožňuje prejavovať občianske a ústavné právo na štrajk. Predstavenstvo KOZ na mimoriadnom zasadnutí vyjadrilo plnú podporu aktivitám deviatich centrál na železnici SR, povedal na dnešnej tlačovej besede Ivan Saktor. Podľa KOZ štrajk železničiarov bol legálny, za hospodárske a sociálne záujmy zamestnancov. Napriek tomu bol politikmi označovaný za prejav politického a mocenského nátlaku. Aj žaloba obsahuje tvrdenie o politickom rozmere štrajku organizovanom jednotlivcami. Pritom sa doňho prihlásilo takmer sto percent zamestnancov, zdôraznil Saktor. Podľa prezidenta KOZ sa potvrdilo to, čo hlásal aj pred touto udalosťou - že Slovenská republika nie je právnym štátom.
Odborová centrála sa snaží získať mandát na tvrdší postup. "Občan nemôže byť rôznymi krokmi a manipuláciou stavaný do pozície štatistu toho, čo sa deje v krajine". Saktor znovu zopakoval, že odbory sa postavia na čelo sociálneho hnutia na Slovensku.
O ďalšom postupe KOZ bude rokovať rada predsedov odborovej centrály 10. februára.