
Speváci (zľava) Lou Fanánek Hagen, Aleš Brichta a Petr Pečený na včerajšej tlačovej konferencii iniciativy Karel Gott – prezident. FOTO – ČTK
Havlovi sa má o úrad uchádzať pop hviezda, ktorá spievala komunistickým funkcionárom v čase, keď Havel za svoje názory sedel vo väzení.
Zlyhanie parlamentu
Ako situácia dospela do tohto absurdného štádia? Postarali sa o to najmä politici vládnych strán neschopní dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi. Po dvoch neúspešných voľbách v parlamente teraz dávajú najavo – radšej ako by sme sa tretíkrát strápnili, dáme možnosť vybrať hlavu štátu občanom. Opozičná ODS je tiež za.
„Táto situácia je zlyhaním oboch komôr parlamentu. Pracujú metódou pokus-omyl – ako myš v bludisku, ktorá narazí a domnieva sa, že nájde správny východ. To je nekonečná metóda,“ hovorí politológ Zdeněk Zbořil.
Akademici nevyšli
V priebehu minulého týždňa sa zdalo, že debata o kandidátoch sa pohla iným ako úzkostraníckym smerom, tentoraz akademickým. Koalícia sociálnych demokratov, ľudovcov a Únie slobody zvažovala kandidatúru rektora Univerzity Karlovej Ivana Wilhelma, jeho prorektora Pavla Klenera alebo predsedníčky Akadémie vied Heleny Illnerovej.
Zákulisné rokovania o osobnostiach bez politických skúseností a jasných väzieb nikam neviedli a akademici (nikto sa ich nespýtal, či vlastne kandidovať chcú) sa napokon radšej do prezidentského boja ani nepustili. Všetko sa zvrtlo, keď sa v utorok poslanecký klub ČSSD rozhodol do bitky o Hrad nominovať podpredsedu vlády Pavla Rychetského.
„Naše vyjednávania sa týmto vracajú do bodu nula,“ reagoval podpredseda KDU-ČSL Jan Kasal a aj unionisti povedali, že v tejto situácii už podporia priamu voľbu. Včera Rychetský oznámil, že kandidovať nebude, pretože nemá podporu koaličných partnerov.
„Je to ako v ruskej opere Junona a Avos, keď námorníci spievajú, že „je nás málo, je nás stále menej a najhroznejšie je, že jeden druhého nenávidíme“, prirovnáva správanie vládnych strán Zbořil.
Priama voľba
Jasným kandidátom pre akúkoľvek voľbu je čestný predseda ODS Václav Klaus. „Jediný sa o prezidentský úrad uchádza a má aj podporu verejnosti. Nie som jeho prívrženec, ale je to jediný kandidát, o ktorom sa dá vážne hovoriť,“ hovorí politológ Bohumil Doležal. Predpokladá, že na rad už príde priama voľba.
„Ústavný systém je úplne zablokovaný. Vláda má slabú podporu v parlamente. Rovnako aj premiér, ktorý nemá ani podporu celej svojej strany. Prezident sa nedá zvoliť. Východiskom je priama voľba a potom mimoriadne voľby, pretože situácia je strašná,“ tvrdí Doležal. O takomto variante zjavne politické strany ešte neuvažujú.
Priamu voľbu ešte môžu výrazne zbrzdiť komplikované rokovania o ústavnom zákone, ktorý priamu voľbu umožní.
Môže sa stať, že Česko zostane dlhší čas bez prezidenta aj nového zákona, ktorý by jeho voľbu ustanovil.
MAREK CHORVATOVIČ