Tokio 6. februára (TASR) - Japonský premiér Džuničiro Koizumi v reakcii na stredajšie vystúpenie amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella v BR OSN požaduje, aby bola prijatá nová rezolúcia OSN, kým sa Spojené štáty rozhodnú zaútočiť na Irak.
Ako dnes informovala Koizumiho hovorkyňa Misako Kadžiová, Japonsko bude v budúcnosti monitorovať diskusiu o irackej otázke a zaujme postoj, ktorý bude v súlade s medzinárodným spoločenstvom.
Powell v stredu predložil Bezpečnostnej rade dôkazový materiál v podobe satelitných snímok a záznamov odpočutých rozhovorov irackých predstaviteľov, ktoré podľa Washingtonu dokazujú, že Irak nedodržiava rezolúcie OSN a stále má aktívne programy vývoja biologických a chemických zbraní.
Hoci Japonsko nie je členom BR OSN, je silným podporovateľom USA. Koizumiho opatrné vyhlásenie však naznačuje, že Powellova prezentácia v OSN ešte stále nepresvedčila svet ani samotných amerických spojencov o nevyhnutnosti vojny.
Dôkazy predložené americkou stranou prehĺbili podozrenie o tom, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia, povedal Koizumi v japonskom parlamente, kde vystúpil po Powellovom prejave.
Zdôraznil, že kľúč k tomu, či možno krízu vyriešiť mierovou cestou, má len Irak. Rovnaké stanovisko tlmočila aj ministerka zahraničných vecí Joriko Kawagučiová.
"V mene mierového vyriešenia tohto problému Japonsko dôrazne žiada Irak, aby podnikol zásadné kroky na elimináciu pochybností a splnil všetky rezolúcie BR OSN, pričom začne s odstránením zbraní hromadného ničenia," vyzvala šéfka japonskej diplomacie.
Japonsko sa zatiaľ jasne nevyjadrilo v prospech použitia sily v Iraku, ani či by k takémuto útoku vojensky prispelo. Otázka je v Japonsku mimoriadne citlivá, pretože povojnová ústava krajiny neumožňuje nasadenie armády v zahraničných konfliktoch.
Navyše aj medzi samotnými Japoncami, ktorí majú v živej pamäti drvivú porážku v druhej svetovej vojne a najmä tragédiu Hirošimy a Nagasaki, pretrváva silné pacifistické cítenie.