Brusel 6. februára (TASR) - Severoatlantická aliancia dnes opäť nerozhodla o poskytnutí pomoci USA v prípade vojenského útoku na Irak. Po mimoriadnom zasadnutí veľvyslancov členských krajín to v Bruseli oznámil generálny tajomník NATO George Robertson.
Ako však oznámil, spojenci sa dohodli na tzv. tichej procedúre. Ak do pondelkového poludnia žiadny členský štát nevyjadrí námietky proti balíku opatrení na pomoc USA, ktoré Robertson dnes predložil, začne sa vojenské plánovanie pomoci Američanom.
"Nedospeli sme dnes ku konečnej dohode...Som však presvedčený, že konečné rozhodnutie dosiahneme začiatkom budúceho týždňa," vyhlásil Robertson na tlačovom brífingu v bruselskom sídle aliancie.
Šéf NATO odmietol uviesť podrobnosti o opatreniach, ktoré dnes navrhol, podľa diplomatov však obsahujú okrem iného poskytnutie hliadkovacích lietadiel aliancie AWACS, tankovacích lietadiel a protiraketových systémov Patriot na ochranu Turecka.
Hoci známe podrobnosti sú len čiastkové, podľa diplomatov niektoré pôvodné požiadavky USA balík opatrení neobsahuje. Týka sa to najmä úlohy NATO v možnej mierovej misii v povojnovom Iraku.
USA požiadali pred troma týždňami spojencov o nepriamu podporu v prípade vojenskej operácie proti Iraku, vrátane ochrany Turecka pred možnými útokmi z Iraku a poskytnutia lietadiel AWACS. Rozhodnutie NATO však od začiatku blokovali Nemecko, Francúzsko, Belgicko a Luxembursko.
Tieto štyri krajiny podľa diplomatov síce v princípe s poskytnutím nepriamej pomoci USA súhlasia, obávajú sa však, že unáhlené rozhodnutie by oslabilo diplomatické úsilie o mierové vyriešenie irackej krízy. Belgicko pred dnešnou schôdzkou naznačilo, že rozhodnutie o pomoci USA považuje stále za predčasné.
Šéf aliancie Robertson na brífingu zdôraznil, že odklad rozhodnutia nemožno v žiadnom prípade chápať ako neochotu NATO poskytnúť pomoc USA a chrániť tureckého spojenca.
"Solidarita NATO s Tureckom nie je spochybnená. V otázke ochrany Turecka panuje úplná zhoda...Splníme svoje povinnosti," ubezpečoval generálny tajomník. Vojenské plánovanie pomoci sa podľa neho môže začať na budúci týždeň.
Pozorovatelia však upozorňujú, že váhanie NATO pri schvaľovaní pomoci Američanom už alianciu veľmi poškodilo. Neschopnosť dosiahnuť konsenzus zničila reputáciu NATO v očiach Američanov, cituje dnes diplomatov britský denník Financial Times.
Aliancii sa pritom v roku 2001 nepáčilo, že Washington ju nepožiadal o vojenskú pomoc pri útoku na Afganistan po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
"Teraz nemôžu obviňovať Washington, že robí z NATO bezvýznamnú organizáciu, ako po 11. septembri. Teraz to budú Európania, najmä Nemci, ktorí NATO okradli o akýkoľvek vplyv, hoci pomoc Turecku je povinnosťou vyplývajúcou zo zmluvy," povedal pre Financial Times obranný expert Steven Everts z londýnskeho Strediska európskej reformy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel