Európska ústava nadobúda konkrétne obrysy

Brusel 6. februára (TASR) - Budúca európska ústava nadobúda konkrétne obrysy. Predseda Konventu o budúcnosti Európy Valéry Giscard dďEstaing dnes v ...

Brusel 6. februára (TASR) - Budúca európska ústava nadobúda konkrétne obrysy. Predseda Konventu o budúcnosti Európy Valéry Giscard dďEstaing dnes v Bruseli predstavil návrh jej prvých 16 článkov.

Prvý z nich definuje samotnú úniu, druhý sa týka hodnôt, na ktorých je založená, tretí pojednáva o cieľoch únie. Ďalšie články dávajú EÚ právnu subjektivitu, definujú občianstvo únie a prvýkrát v histórii zmlúv o EÚ zhŕňajú kompetencie a rozdeľujú ich medzi inštitúcie a členské štáty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prvého článku únia vznikla na základe vôle národov a štátov Európy budovať spoločnú budúcnosť. Členské krajiny by v nej mali koordinovať svoje politiky a niektoré spoločné kompetencie by sa mali vykonávať na "federálnom základe".

SkryťVypnúť reklamu

"Únia by mala rešpektovať národnú identitu členských štátov" a mala by byť otvorená všetkým európskym krajinám, ktorých ľud zdieľa rovnaké hodnoty, uvádza sa v návrhu prvého článku.

Ostro sledovaný druhý článok venovaný hodnotám neobsahuje zmienku o náboženstve, hoci to viacero členov Konventu požadovalo. Únia je založená na hodnotách rešpektovania ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, vlády zákona a rešpektovania ľudských práv, ktoré sú spoločné pre členské štáty, píše sa v druhom článku.

Cieľom EÚ je podľa tretieho článku presadzovať mier, spoločné hodnoty a blahobyt jej obyvateľov. Mala by sa snažiť o udržateľný rozvoj založený na vyváženom ekonomickom raste a sociálnej spravodlivosti. Mala by byť priestorom slobody, bezpečnosti a spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší článok hovorí, že EÚ by mala mať právnu subjektivitu. Podľa článku päť bude súčasťou ústavy Charta základných práv.

Každý občan členského štátu EÚ by mal byť tiež občanom únie. "Občianstvo únie by malo byť dodatočné k národnému občianstvu, nemalo by ho nahrádzať," píše sa v článku sedem, ktorý zároveň vymenúva práva občanov EÚ.

Články osem až 16 sú venované kompetenciám. Ústava sa ich snaží sprehľadniť a zjednodušiť. Rozdeľuje ich na kompetencie výlučne v rukách EÚ a kompetencie spoločné pre úniu a členské štáty.

V oblastiach, v ktorých ústava dáva únii výlučné kompetencie, má len EÚ právo prijímať právne záväzné akty. Členské štáty tak môžu urobiť len so splnomocnením únie. Ide napríklad o oblasti ako voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu, pravidlá hospodárskej súťaže, colná únia, novinkou je spoločná obchodná politika.

SkryťVypnúť reklamu

V oblastiach so spoločnými kompetenciami sa musí striktne uplatňovať princíp subsidiarity, podľa ktorého treba rozhodnutie prijať na čo najnižšej možnej úrovni. Návrh ústavy sem zaraďuje okrem iného vnútorný trh, spravodlivosť a vnútro, poľnohospodárstvo a rybolov, dopravu, energetiku, sociálnu politiku či životné prostredie.

Osobitné paragrafy sa týkajú koordinácie hospodárskych politík členských štátov, ktorú by mala vykonávať únia. Text tiež dôrazne vyzýva členské štáty, aby "aktívne a bez výhrad" podporovali spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ a zdržali sa krokov, ktoré by poškodili jej efektívnosť.

Okrem toho prináša ústava zoznam oblastí, kde môže únia zohrať koordinačnú a podpornú úlohu, napríklad zamestnanosť, vzdelávanie, kultúra, šport, ochrana proti katastrofám.

SkryťVypnúť reklamu

Text obsahuje klauzulu flexibility, ktorá by mala umožniť únii legislatívne konať v prípade potreby aj v oblastiach, kde jej ústava nedáva výlučné kompetencie. Na návrh Európskej komisie so súhlasom Európskeho parlamentu však o tom bude musieť jednomyseľne rozhodnúť Rada EÚ.

Giscard dnes delegátom Konventu oznámil, že do pondelka 17. februára môžu podávať k navrhnutému textu pozmeňovacie návrhy. Na nasledujúcom plenárnom zasadnutí Konventu (27.-28. februára) sa potom bude diskutovať o možných zmenách prvých 16 článkov.

(spravodajca TASR Robert Sermek) ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu