Obťažovaniu v zamestnaní možno odzvoní

Povedal vám už niekedy šéf, že máte „pekné kozy“, alebo vám poradil, aby ste nenosili v zime minisukňu, lebo by vám mohlo niečo nachladnúť? Alebo samy žartujete s kolegyňami na účet kolegovho „pekného zadku“? Flirtovaniu a dvojzmyselným poznámkam v ...

Sexuálne obťažovanie budeme musieť po vstupe do Európskej únie definovať v zákone. Poznámky o prsiach kolegyne alebo peknom zadku kolegu budú musieť prestať. Uvedomiť by si to mali aj naši politici, ktorí s obľubou komentujú oblečenie, telo či rozum niekoľkých ženských poslankýň. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Povedal vám už niekedy šéf, že máte „pekné kozy“, alebo vám poradil, aby ste nenosili v zime minisukňu, lebo by vám mohlo niečo nachladnúť? Alebo samy žartujete s kolegyňami na účet kolegovho „pekného zadku“? Flirtovaniu a dvojzmyselným poznámkam v zamestnaní pomaly odzvoní aj na Slovensku. Možno hneď po vstupe do Európskej únie. Firma budúcnosti je založená na stopercentnej profesionalite - zamestnanci sú v nej bezpohlavní. Dôležité sú len pracovné schopnosti. Neprípustná je mužská sila aj ženské zbrane. Žiadna krátka sukňa, ktorá zabezpečí podpísanie zmluvy, žiadne sexuálne požiadavky na asistentky výmenou za zvýšenie platu. Ak, milí muži, nežartujete o kolegovom pivnom bruchu, prečo si uťahovať z kolegyninho širšieho zadku?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je to humor alebo zneužitie?

„Učila som študentov z Ameriky a západnej Európy. Raz písali test, prechádzala som sa medzi lavicami, zastavila som sa pri študentovi zo Spojených štátov. Veľmi dobre Jon, povedala som a potľapkala ho po pleci. Pozrel na mňa - toto už nikdy neurobte. Zostala som prekvapená. Čo? Viac sa ma nedotknite, v Amerike by to bolo sexuálne obťažovanie, povedal. Uvedomila som si - skutočne ide o zneužitie moci, on by ma tľapnúť po pleci nemohol,“ hovorí vysokoškolská profesorka. Ako hovorí, odvtedy sa sama stretla s obťažovaním zo strany kolegov, s ktorými spolupracovala na niektorých projektoch. „Proste som sa usmievala, bola som milá a oni si to vysvetlili tak, že mám o nich záujem. Dnes sa radšej usmievam čo najmenej.“

SkryťVypnúť reklamu

Sexuálne obťažovanie je zneužitím moci, ale aj nepochopením - muži si myslia, že ženám sa páči, keď im svojským spôsobom dajú najavo, že sú atraktívne, ak obťažuje žena muža, stačí vysvetlenie, že mužovi to vyhovuje - veď aj tak myslí iba na sex.

Ak ide o zneužitie moci, je to skutočne veľmi nepríjemné. V Čechách sa pred niekoľkými rokmi hovorilo o obťažovaní pracovníčok supermarketu, ktoré členovia bezpečnostnej služby kontrolovali až pod spodnou bielizňou, či náhodou neodnášajú domov tovar. „Ak dievča niečo o tom prezradí vedeniu, má smolu, vypočuje si známu vetu - zajtra, slečna, už nemusíte chodiť. Šéfstvo o tom vie aj nevie, toleruje, netoleruje, v konkrétnom meste je taká nezamestnanosť a taký strašný tlak na miesta, že na druhý deň skutočne môže nastúpiť 15 ďalších dievčat. Je to najhnusnejšie zneužitie moci, ktoré poznám. V niektorých súkromných firmách si mýlia kapitalizmus s feudalizmom,“ spomenul psychológ Slavomil Hubálek, ktorý nedávno navštívil Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Z problému biznis

Sexuálne obťažovanie je problém, ktorý treba riešiť. Ale každý dobrý úmysel sa dá zneužiť. V USA sa zo sexuálneho „harassmentu“ stal dobrý biznis. Vznikajú poradenské firmy, ktoré zarábajú na kurzoch, kde učia zamestnancov a manažérov kultivovať svoj slovník a vyhýbať sa dvojzmyselným narážkam a vulgarizmom. Aj na internete ľahko nájdete firmy, ktoré ponúkajú videokazety či DVD s „novými manažérskymi zručnosťami“, teda s umením, ako zabrániť a riešiť obťažovanie na pracovisku. Firmy uzatvárajú poistky proti sexuálnemu obťažovaniu.

Povedali ste si - puritánska Amerika, nás sa to netýka? Omyl. Ako budúci člen Európskej únie bude aj Slovensko musieť prijať zákony proti sexuálnemu obťažovaniu. Únia tak urobila. Najskôr v prieskume zistila, že 30 až 50 percent žien a 10 percent mužov sa s obťažovaním už stretlo, a potom prijala prísnu smernicu.

SkryťVypnúť reklamu

Zákony proti obťažovaniu budú musieť mať do roku 2005 všetky členské štáty.

Čo o tom vedia americké stredoškoláčky

Asi viac ako ich slovenské rovesníčky. Slovenské stredné školy sú oblepené plagátikmi, ktoré pozývajú na castingy či konkurzy na manekýnky. Američanky majú na škole vylepené ružové plagátiky, kde si prečítajú, ako sa brániť pred sexuálnym obťažovaním.

Ten, ktorý mali vylepený v Minnessote, oznamuje dievčatám, čo je sexuálne obťažovanie a čo môžu urobiť:

povedz tomu človeku stop, nechcem, obťažuješ ma napíš to a daj mu to písomne požiadaj dospelého, aby ti pomohol bež za školským úradníkom a vyplň sťažnosť.

(uj) SEXUÁLNE OBŤAŽOVANIE

Môže ísť o nevhodné poznámky a vtipkovanie na adresu oblečenia či tela kolegu alebo kolegyne, obchytkávanie, návrhy na sex, vyžadovanie sexu, znásilnenie. Za obťažovanie sa môžu považovať aj pornokalendáre alebo nahá žena na ploche počítača. Obťažovanie je aj vyžadovanie prostitúcie kolegami, aby sa podarilo uzavrieť nejakú zmluvu, aj poznámky na adresu homosexuálnej orientácie kolegov.

SkryťVypnúť reklamu

Musí platiť, že ide o správanie, ktoré dotyčného uráža, ktoré si neželá, ale odpor ohrozuje jeho postup či udržanie zamestnania.

Čo robiť?

Brániť sa. Dať najavo, že takéto správanie nebudete trpieť a ak bude pokračovať, ste ochotný či ochotná sa sťažovať vedeniu. Pomôcť môže, aj ak sa porozprávate s kolegyňami, možno už majú skúsenosti, ako si poradiť, alebo budete aspoň väčšia skupina. Ak nič nepomáha, podajte oficiálnu sťažnosť na vedení, potom sa obráťte na súd, alebo odíďte z firmy.

Zákony

Slovenské zákony nepoznajú sexuálne obťažovanie. To definoval antidiskriminačný zákon, ktorý však parlament v minulom volebnom období neprijal. Zákonník práce hovorí iba o tom, že pracovnoprávne vzťahy musia byť v súlade s dobrými mravmi, že zamestnancom prináležia práva bez akejkoľvek diskriminácie.

SkryťVypnúť reklamu

Smernica Európskej únie, ktorou sa budú musieť riadiť štáty od roku 2005 definuje sexuálne obťažovanie ako verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie, ktorého cieľom je zneuctenie dôstojnosti osoby. Ide o správanie, ktoré vytvára nepriateľské, ponižujúce a urážlivé prostredie na pracovisku. V prípade sťažnosti bude musieť zamestnávateľ dokazovať, že urobil všetko, aby zabránil obťažovaniu. Podľa prieskumu v EÚ sú najbežnejšou formou obťažovania v únii sexuálne vtipy a poznámky o tele, oblečení alebo sexuálnom živote. Ďalej sú to nechcené dotyky, potom pískanie alebo „očumovanie“. Najmenej často (10 - 26 percent) ide o vyžadovanie sexu pod nejakou hrozbou a v jednom až šiestich percentách ide o znásilnenie.

Americké zákony definujú obťažovanie podobne ako smernica EÚ. Trestné sú aj obťažujúce telefonáty, obťažovanie neustálym vyzváňaním a telefonovaním. Američania poznajú aj „harassment“ na internete - otravné e-maily alebo nevkusné poznámky a sexuálne návrhy na diskusných fórach. Tu sa však vedú diskusie o spore s právom na slobodu prejavu. Zaujímavým prípadom z roku 1995 bolo obvinenie študenta Michiganskej univerzity, ktorý pod pseudonymom posielal kamarátovi e-maily, kde opisoval, ako uniesol, znásilnil a zavraždil ženu. Tej dal meno svojej spolužiačky. Študenta zatkli, ale neskôr oslobodili. Psychologické vyšetrenie nepotvrdilo, že by mohol byť skutočnou hrozbou pre spolužiačku. Súd rozhodol, že v e-mailoch išlo o fantastické predstavy a nebolo v nich nič o tom, že by Baker uvažoval alebo plánoval uskutočniť ich aj v skutočnosti. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 839
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 204
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 682
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 390
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 740
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu